Poslanecká sněmovna zamítla návrh, aby vláda prosazovala v EU sankce proti Rusku

Z Wikizpráv

Sobota

Podle zpráv ČT Poslanecká sněmovna nepodpořila návrh, podle něhož by musela vláda prosazovat v rámci EU zavedení ekonomických sankcí proti Rusku. Rozpory panují také v tom, zda by v reakci na dění na Ukrajině mělo Česko navýšit rozpočet ministerstva obrany. Je to zcela pragmatický přístup, který vyplývá z poučení, že ani ukrajinská armáda, ani diplomatické záruky spojenců a ani armády spojeneckých mocností NATO nebyly schopny nebo ochotny zastavit agresi Ruska.

Vysoké vojenské výdaje nevyřešily obranu Československa ani při okupaci Sovětským svazem nebo Německem. S ohledem na ekonomický tlak, který je diplomatickou alternativou řešení ruské agrese, jsou v českých médiích citovány obavy z nebezpečí ekonomických ztrát.

Polské zdroje přitom stále hovoří o zvyšujícím se počtu ozbrojených sil na hranicích Ruska s Ukrajinou. Pravděpodobnost, že se malé země Visegrádu spojí na vzájemnou vojenskou pomoc v případě pokračující agrese ovšem není velká.

Server Novinky.cz přináší informaci, že Rusko podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nechystá invazi na Ukrajinu, je však připraveno bránit práva tamní ruskojazyčné menšiny.

Zdroje[editovat]

  • Krym je uzavřená věc. Bez diskuse, prohlásil Lavrov. Novinky.cz [online]. 2014-03-29 [cit. 2014-03-29]. Dostupné z: [1].
  • Rusko na Krymu porušuje mezinárodní právo, míní sněmovna. ČT24 [online]. 2014-03-25 [cit. 2014-03-29]. Dostupné z: [2].
  • Česká republika nepodpořila sankce proti Rusku. Hlas Ruska [online]. 2014-03-26 [cit. 2014-03-29]. Dostupné z: [3].