Přeskočit na obsah

Poslankyni hrozí až desetiletý trest, popírá justiční vraždu

Z Wikizpráv

Pondělí

Marta Semelová

Podle serveru iDnes.cz policie vyšetřuje poslankyni Martu Semelovou kvůli jejímu vystoupení v pořadu České televize Hyde park, kde obhajovala komunistickou stranu a komunistický režim v Československu a vyjádřila i své pochybnosti o jeho zločinech. Policie podezírá Semelovou z trestných činů

  • založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka (§ 403 zák. č. 40/2009 Sb.)
  • projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka (§ 404 zák. č. 40/2009 Sb.)
  • popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy (§ 405 zák č. 40/2009 Sb.)

Závažnost trestných činů je státními orgány posuzována jako vysoká, protože možný trestný čin byl spáchán obzvláště nebezpečným způsobem, pomocí televizního přenosu. Pachatel za uvedený trestný čin může být odsouzen až na deset let vězení. Státní zástupce očekává vyjádření podezřelé.

Oznámení proti poslankyni podali starosta brněnské městské části Starý Lískovec Vladan Krásný (ODS) a Dušan Makovský z iniciativy ProtiAlt. Vadí jim například výrok: „Když sleduju, kdo byl takzvanou obětí komunistického režimu, tak to kolikrát vypadá, že obětí je víc, než má tato země obyvatel. Takže ta čísla jsou značně nadsazená…“

K případnému trestnímu stíhání by ale musela Semelovou vydat Poslanecká sněmovna, protože každý poslanec po dobu trvání své funkce požívá poslanecké imunity.

Zdroje[editovat]

  • Komunistka Semelová je podezřelá hned ze tří trestných činů. Týden.cz [online]. 2014-03-31 [cit. 2014-03-31]. Dostupné z: [1].
  • Rudá Semelová čelí trestnímu oznámení. Prý popírá genocidu. EuroZprávy.cz [online]. 2014-02-14 [cit. 2014-03-31]. Dostupné z: [2].