Přeskočit na obsah

Povodeň na jižní Moravě uvěznila horníky

Z Wikizpráv

Středa 10. června 1970

Náhlá průtrž mračen uvěznila 34 horníků v šardickém dole a způsobila velké škody v kraji.

Silná průtrž mračen způsobila včera před 18. hodinou rozsáhlé škody. Nejpostiženější byly obce Kyjov-Boršov, Ždánice, Násedlovice a Sobůlky. Elektrická rozvodná síť byla přerušena na několika místech stejně jako telefonní spojení. Silnice pod nánosem naplavenin jsou na mnoha místech neprůjezdné. V Kyjově-Boršově se ve sklepě domu utopila tříletá dívka. Kromě Hodonínska byla zasažena i část břeclavského okresu a centrum Brna. Velké škody vznikly na polních plodinách.

Nejtragičtější následky bouřky jsou v obci Šardice, kde voda zaplavila lignitový Důl Dukla. Na odpolední směně pracovalo 110 horníků. Většině se podařilo vyfárat na povrch, ale 34 horníkům voda odřízla únikovou cestu. Během večera byly zahájeny záchranné práce. Naplavené bahno znemožňovalo nákladním automobilům Tatra 111 příjezd k šachtě. Povolaná armáda s těžkou technikou zpřístupnila hlavní komunikace. Stovky lidí začaly pracovat u záchranných vrtů na čerpání vody. Záchranné čety dorazily z Prievidze, Ostravy, Hodonína a Gbel. Z Ostravy přijeli potápěči a záchranáři s horolezeckým výcvikem. Byl vytvořen štáb, který koordinoval práci záchranářů.

O přírodní kalamitě byla dnes na řádném zasedání informována česká vláda, která do Šardic vyslala ministra práce a sociálních věcí Emiliana Hamerníka. Odpoledne překročila československo-polské hranice velkoprůměrová vrtná souprava, která na místo dorazí v noci. Začaly se zprůjezdňovat silnice, aby vrtná souprava mohla dorazit včas. Z Moskvy na pomoc přiletí sovětští experti.

Místní komunikace jsou na mnoha místech zneprůjezdněny naplaveninami. Veřejná bezpečnost informovala, že mezi Strážovicemi, Stavěšicemi a Želeticemi byly strženy dva mosty. Silnice mezi Čejčí a Kyjovem je částečně nesjízdná. Mezi Velkými Pavlovicemi a Podivínem je silnice zaplavena. Přívaly vody strhly část náspu nově budované dálnice u Popůvek. Podle odboru dopravy Krajského národního výboru je silnice I/51 mezi Krumvířem a Terezínem sjízdná jen pro nákladní automobily.

Z potoka Vrbovec se do řeky Svratky dostalo množství naplavenin. Svratka je natolik znečištěna, že úpravna vody v Pisárkách nemůže vodu upravovat na pitnou. Tato úpravna zajišťuje pro Brno okolo 75 % pitné vody. Obyvatelé Brna byli vyzváni, aby vodu před použitím převařovali. Zaplavena byla také základní devítiletá škola a 20 domů ve Ždánicích, 30 domů v Lovčicích, 40 domů v Dražůvkách, 40 domů v Želeticích a 20 domů v Dambořicích. Železniční trať mezi Ždánicemi a Čejčí byla přerušena v délce 300 metrů. Také násep Vlárské dráhy v Bohuslavicích byl poškozen a v provozu je pouze jedna kolej.

Zdroje[editovat]

  • Voda uvěznila 34 horníků. Rudé právo, 1970-06-11, roč. 50, čís. 137, s. 1. Dostupné online [cit. 2021-02-02].  

Externí odkazy[editovat]