Přeskočit na obsah

Pražané protestovali proti magistrátní koalici

Z Wikizpráv

Středa

Protestující se shromáždili v horní části Václavského náměstí „pod koněm

V Praze na Václavském náměstí se dnes v podvečer sešli odpůrci nové koalice uzavřené v pražském zastupitelstvu Občanskou demokratickou stranou a Českou stranou sociálně demokratickou. Ty společně získaly v nedávných volbách 34 z 63 zastupitelů.

Protestujícím, kterých bylo podle odhadů dohlížející policie zhruba 1000, se na vývoji politické situace nelíbí více věcí. Jednak zpochybňovali férovost samotných voleb, totiž rozdělení Prahy do volebních obvodů, které zvýšilo počet ztracených hlasů a umožnilo získat ODS a ČSSD většinu mandátů. S tím už se některé z malých stran obrátili na soud, který jim ovšem nevyhověl. Předseda Strany zelených Ondřej Liška, který demonstraci přišel podpořit, uvedl, že jeho strana ještě připravuje stížnost k Ústavnímu soudu.

Kromě něj podpořili demonstranty svou přítomností také zpěváci Vojtěch Dyk a Tomáš Klus, samotná koalice má své odpůrce i v celostátních šéfech obou stran Petru Nečasovi (ODS) a Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Dalším obviněním ze strany demonstrujících bylo, že ODS s ČSSD si dlouhodobě jen hrají na opozici, ale ve skutečnosti v zákulisí spolupracují. Voliči se tak prý nedočkají změny, neboť přestože ODS od minulých voleb mnoho hlasů ztratila a vůdce kandidátky ČSSD Jiří Dienstbier veřejně dával najevo, že koalice s ODS nebude, budou prý Prahu nakonec ovládat v podstatě stále samé mocenské kruhy.

Pravděpodobný budoucí primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) na protesty reagoval prosbou, aby voliči hodnotili odvedenou práci a neodsuzovali předem.

Zdroje[editovat]

  • Asi tisíc lidí protestovalo proti pražské koalici ODS a ČSSD. České noviny [online]. 2010-11-17 [cit. 2010-11-17]. Dostupné z: [1].
  • SINGR, Filip. Chceme nové volby! Proti pražské koalici demonstrovalo přes tisíc lidí. iHNed.cz [online]. 2010-11-17 [cit. 2010-11-17]. Dostupné z: [2].