Praha žila Dnem tance

Z Wikizpráv

Pátek

Lidé tancující před Stavovským divadlem v Praze

29. duben se slaví jako Mezinárodní den tance již od roku 1982, kdy jej poprvé vyhlásil Taneční výbor Mezinárodního divadelního institutu ITI. V České republice se však tato myšlenka začala prosazovat teprve před několika lety jako Den, kdy se bude tančit všude, který letos připadl na pátek a oproti loňskému roku se letos podařilo akci zorganizovat tak, že počet účastníků vzrostl několikanásobně.

V Praze byl nepřehlédnutelným happeningem taneční průvod, který se za doprovodu pouličních hudebníků vydal o 17. hodině z Františkánské zahrady a se zastávkami na Můstku, před Stavovským divadlem, Staroměstskou radnicí, Klementinem a Betlémskou kaplí se dobral až na piazzetu před Novou scénou Národního divadla, kde se již od 17. hodiny rovněž tančilo na celém prostranství. Kdokoliv z náhodných kolemjdoucích se mohl k tanečnímu reji beze studu připojit. Dalším tanečním místem pod širým nebem bylo náměstí Republiky, kde se rytmu tance oddal i vozíčkář se svým invalidním vozíčkem.

Navíc se tancovalo v dalších asi deseti tanečních centrech po celé Praze, které byly ten den otevřeny veřejnosti zdarma či jen za dobrovolné vstupné. Zde se veřejnost mohla přiučit nejrůznějším stylům pod vedením zkušených lektorů tance.

Aby toho nebylo málo, pokračují dozvuky Dne tance ještě následující sobotu 30. dubna – například Asociace historického tance pořádá pod názvem Báječná taneční sobota na katedře tance AMU celodenní den seminářů ze všech historických období od středověku přes renesanci a baroko až do XIX. století. Na závěr se bude od 20. hodiny konat neformální Historický bál v sále Baráčnické rychty na Malé Straně – bez tanečních kostýmů a skutečně pro každého.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Kychot (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Další informace o Dni tance[editovat]

Mezinárodní den tance ve Wikiverzitě.