Přeskočit na obsah

Praha koupí 620 nových autobusů

Z Wikizpráv

Pondělí

Jaké autobusy nahradí mnohé ze stávajících Karos v české metropoli? To rozhodne výběrové řízení

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyhlásí výběrové řízení na nákup 620 autobusů[1], přesněji se bude jednat o autobusy z velké části na naftový pohon a s nízkopodlažní koncepcí. Jedná se o největší počet vozů, které největší pražský dopravce pořizuje najednou. Důvod je jasný - vozový park stárne a v roce 2007 nebyl pořízen žádný nový vůz. Starší autobusy od společnosti Karosa z řady 700 navíc již brzy doslouží, stejně jako první nízkopodlažní typu Karosa Renault.

Velký nákup otevírá do pražské MHD dveře zatím nezavedeným velkým výrobcům autobusů. Kromě Irisbusu (nástupce Karosy) již totiž zájem projevil i Evobus, známý hlavně v Německu a očekává se, že do ní vstoupí i další český výrobce - SOR Libchavy, který expandoval hlavně v menších městech. V porovnání s minulými lety, kdy Karosa vyhrávala na celé čáře se tak bude jednat o významnou změnu, která může vést k zvýšení různorodosti vozového parku pražských autobusů.

Toto výběrové řízení samozřejmě pomůže všem firmám, které se výrobou autobusů zabývají. Přestože některé společnosti (např. Irisbus) vykazují velký růst, velká část jejich produkce směřuje do zemí mimo Českou republiku.

Zdroje

[editovat]
  1. SŮRA, Jan. Dopravní podnik chystá rekord. Koupí 620 autobusů. iDNES.cz [online]. 2008-02-18 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1].