Praha oslavila 10 let Wikipedie na koncertu

Z Wikizpráv

Sobota

Interpreti po skončení koncertu k 10 letům Wikipedie

Wikipedie spojila v Praze zdánlivě nespojitelné. Sál Farního sboru Českobratrské církve evangelické na Vinohradech zaplnili návštěvníci kvůli internetové encyklopedii a hudbě. Koncert k 10 letům Wikipedie tu uspořádalo občanské sdružení Wikimedia Česká republika.

Zazněla díla od klasicismu až po českou hudební modernu skladatelů Antonína Stamice, Jana Jakuba Ryby, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. A protože šlo o volná díla, jejichž ochrana majetkových práv už vypršela, a protože k tomu dali svolení i všichni účinkující interpreti, pořízená audionahrávka koncertu bude pod svobodnou licencí umístěna na projekt Wikimedia Commons a ukázky tak budou moci doplnit související články na Wikipedii.

„Wikipedie by měla přinášet nejen textovou a obrazovou informaci, ale důležitý je často také zvuk, samozřejmě že hlavně u hudebních témat. Cizí pobočky Wikimedia se hodně soustřeďují na fotografování architektury, sbírek galerií a muzeí, mne napadlo, že by bylo potřeba propagovat i stránku hudebních nahrávek. A výročí 10 let Wikipedie bylo ideální příležitostí, jak spojit užitečné s příjemným,“ řekl o koncertu člen Wikimedia Česká republika Miroslav Langer.

Na koncertu vystoupili zpěvačka Bronislava Tomanová, houslistka Kateřina Halbychová, flétnistka Kristina Martincová a klavíristé Veronika Ptáčková a Karel Martínek. Tomanová se přiznala, že sama Wikipedii často používá, jak na její české, tak na anglické verzi. Už také delší dobu zvažuje, že třeba napíše nějaký článek o osobnostech, které ji zaujaly. „Když jsem dostala nabídku spolupracovat na takovém koncertu, tak mne zaujalo, že můžeme hrát českou hudbu a sestavit program tak, aby měl určitou historickou logiku. Proto jsem oslovila své kamarády, kteří také určitě Wikipedii používají, a jsem ráda, že jsme to dali dohromady.“

Myšlenka uspořádat koncert ve prospěch Wikimedia Commons zaujala i v zahraničí. Američan Steven Walling, který je členem týmu Wikimedia Foundation zabývajícího se výzkumem komunity Wikipedie, na zprávu o koncertu zareagoval: „Zase to necháme na Čechy, aby první uspořádali koncert z volných děl pro Wikipedii. Do toho, Praho!“

K 10 letům Wikipedie bylo vydáno i celkově páté číslo magazínu Wikimedium. Jeho součástí je i rozhovor se zakladatelem české Wikipedie Miroslavem Malovcem anebo přehled nejdůležitějších milníků uplynulých 10 let Wikipedie.

Sdružení Wikimedia Česká republika se i takto snaží propagovat Wikipedii u nás. Jeho nový předseda Jan Lochman by Wikipedii přál hlavně více wikipedistů. „Wikipedie potřebuje nejen takové dobrovolníky, kteří píší stále nová hesla, ale také ty, kteří je zkvalitňují. Proto je to otevřená encyklopedie, že do ní může každý přispívat a postupně ji rozvíjet,“ zdůraznil princip Wikipedie Lochman.

Zdroje[editovat]

  • Tisková zpráva sdružení Wikimedia Česká republika