Praha znovu patřila maratoncům, ve větru zvítězil Keňan Terer

Z Wikizpráv

Neděle

Vedoucí skupina maratonu, druhý zleva vítěz Patrick Terer

Už podvacáté se v Praze běžel mezinárodní maraton. Vítězi závodu, který na start přilákal tisíce běžců, se stali Keňan Patrick Terer a Etiopanka Firehiwoth Dadová, pořadí českých běžců ovládli Kateřina Kriegelová a Petr Pechek. Kvůli větrnému počasí ale nevyšel útok na traťové rekordy.

Tempo vodiče, vítěze pražského půlmaratonu Petera Kiruie, tak vydrželo plánovaných 30 kilometrů jen několik běžců, zatímco i velcí favorité odpadli. Mezi nimi druhý nejrychlejší maratonec světové historie Moses Mosop, který na 12. místě ztratil na vítěze v cíli přes dvanáct minut.

Zhruba pět kilometrů před cílem se rozhodlo o tom, kdo závod vyhraje. Keňan Terer utekl poslednímu soupeři, svému krajanovi Evansi Chebetovi. Do listiny vítězů se Terer zapsal s časem dvě hodiny, osm minut a sedm sekund, Chebet ztratil deset sekund. Třetí Cutbert Nyasango ze Zimbabwe už měl odstup skoro dvě minuty.

Vítěz v cíli přiznal, že závod nebyl jednoduchý. „Byl silný vítr. Měl jsem pocit, že foukalo na celé trase, ale překonal jsem to,“ řekl do televizní kamery.

V závodě žen bylo k rekordu trati blíž, když byl čas vítězky Dadové 2:23:34 přesně o minutu pomalejší než dosavadní pražské maximum. Za Dadovou skončily druhá Etichová a třetí Bekereová, Etiopanky v cíli obsadily prvních šest míst.

Jediný prestižní rekord, který padl, tak byl ten účastnický. Na startu bylo deset tisíc běžců, poprvé například i dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová, politik Michal Lobkowicz nebo ekonom Zdeněk Tůma.

Nečekaná česká vítězka[editovat]

Šokem skončil závod českých žen. Z vítězství se radovala amatérka Kateřina Kriegelová, která je zaměstnaná jako inženýrka v leteckém výzkumu. V čase 2:51:07 porazila mnohem známější Petru Kamínkovou, která nicméně startovala na maratonské trati poprvé v životě, a třetí Danielu Havránkovou.

Vítěz mezi českými muži Petr Pechek

Závod mužů byl vyrovnaný a napínavý až do stoupání z podjezdu u hotelu Hilton. Dlouho se včele držela silná dvojice Jiří Homoláč a Vít Pavlišta, které ale později doběhl Petr Pechek. Právě u Hiltonu Pavlištovi nastoupil a získal náskok, který udržel až do cíle. Tam dorazil v čase 2:21:41 před Pavlištou, Homoláčem a Janem Kreisingerem. Ani jeden z nich ale nesplnil nominační limit pro start na mistrovství Evropy v Curychu. Také Pechka potrápily podmínky závodu: „Ten vítr byl opravdu silný, na víc jsem neměl,“ řekl v cíli.

Zvítězila i Masarykova univerzita Brno[editovat]

Pražský mezinárodní maraton ale nabízí příležitost i pro ty, kteří si na celou 42 kilometrů dlouhou trať netroufnou. Nejrůznější kategorie jsou vypsané i v závodě čtyřčlenných štafet, o který je rovněž obrovský zájem. Vždyť startovní čísla například pro štafetu vysokých škol byla rozebrána už dva měsíce před startem a jejich počet musel být navýšen na konečných 21.

Účastníci Volkswagen maratonu Praha 2014

Ještě na poslední předávce vedla Vysoká škola ekonomická v Praze, ale finišman štafety brněnské Masarykovy univerzity Martin Poklop její náskok smazal a v cíli byl o dvě minuty a deset sekund rychleji než druhý běžec VŠE, třetí skončili slovenští účastníci z Technické univerzity ve Zvolenu.

Štafeta se skládá z úseků dlouhých třikrát deset a jednou 12,195 km. Celkem se jich na start přihlásilo 573 a pouze jedna z nich, reprezentující polskou pobočku firmy Faurecia, byla rychlejší než obě nejlepší vysokoškolská kvarteta. Až sedmá skončila štafeta složená z hvězd, jako byli mnohonásobný mistr republiky Róbert Štefko, juniorská mistryně světa v chůzi Anežka Drahotová a bývalá světová rekordmanka v běhu na 10 kilometrů na dráze Ingrid Kristiansenová. Dalšími běžci, kteří absolvovali jen jednotlivé úseky štafet, byli například herečka Iva Pazderková, Roman Šebrle, ministr školství Marcel Chládek a další.

Zdroje[editovat]

  • Jubilejní Pražský maraton vyhrál Keňan Terer, ve větru rekord neohrozil. Lidovky.cz [online]. 2014-05-11 [cit. 2014-05-16]. Dostupné z: [1].
  • Vítr sebral maratoncům rekordy. Za ČR vyhráli Pechek a Kriegelová. Pražské novinky [online]. 2014-05-11 [cit. 2014-05-16]. Dostupné z: [2].
  • Univerzitní maraton v rámci PIM vyhrála Masarykova univerzita. Bezva běh [online]. 2014-05-12 [cit. 2014-05-16]. Dostupné z: [3].