Přeskočit na obsah

Pralesní Pompeje. Pod sopečným prachem se zachovaly zbytky prvohorního pralesa

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Rekonstrukce flóry permského pralesa na rytině z roku 1937

Američtí a čínští paleontologové odkryli na severu Číny pravěký tropický prales, který se zásluhou zakonzervování horkým sopečným popelem zachoval v tak dobrém stavu, že je podle vědců podobný fotografické momentce toho, co existovalo před 300 milionů let. Tým vědců zaštítěný Univerzitou v Pensylvánii tvrdí, že sopečný prach při erupci vulkánu zakryl prales před zhruba 298 milionů let (na rozhraní mezi pozdně prvohorními obdobími zvanými karbon a perm) tak rychle, že mnoho rostlin zůstalo na místě, kde původně rostly. Šlo pouze o jednotlivé dny. Vědci o nálezu informovali v nejnovějším časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Některé menší stromy jsou zachované v celku včetně nedotknutého listí, kmenů a větví. Díky tomu se vědcům podařilo vytvořit první rekonstrukci podobného pralesa v Asii. Bohaté získané znalosti představují novou základnu, se kterou se budou porovnávat všechny další méně úplné nálezy.

Tři související naleziště mají rozlohu 1000 čtverečních metrů. Jde o první rašelinový prales z podobné doby, který kdy byl objeven. Většina podobných nalezišť se během následujících milionů let proměnila v uhelné sloje.

Pro paleontology je nález pralesa srovnatelný s objevením starověkých Pompejí, které pohřbil sopečný popel v roce 79. I Pompeje jsou nyní významným archeologickým nalezištěm, které poskytuje vědcům hlubokou sondu do římské kultury. Podobně i severočínský prales není jen zachyceným okamžikem v daleké historii, ale také představuje hodnotný kontext pro vykládání časů předcházejících i následujících.

Poloha nalezeného pralesa u města Wu-chaj

Naleziště leží u současného čínského města Wu-chaj ve Vnitřním Mongolsku. V době, kdy byl tehdy bujný prales zničen a zároveň zachráněn pro budoucnost sopečnou erupcí, ale neexistovala nejen Čína, ale ani Asie, zemské desky se tehdy přesouvaly, aby teprve vytvořily prakontinent zvaný nyní Pangea.

Zdroje[editovat]