Přeskočit na obsah

Prezident Klaus udělil státní vyznamenání. Válečným hrdinům, Gottovi či Váňovi

Z Wikizpráv

Středa

Prostor před 3. nádvořím Pražského hradu krátce před začátkem předávání vyznamenání

Prezident republiky Václav Klaus uděloval v každoroční ceremonii u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu státní vyznamenání. Uděleny byly Řády bílého lva, Řády Tomáše Garrigua Masaryka všech tříd, ale i medaile Za zásluhy a Za hrdinství.

Nejvyšší státní vyznamenání – Řád Bílého lva I. stupně – byl in memoriam propůjčen válečnému letci Otakaru Černému, který zemřel pouhých čtrnáct dní před ceremonií. Řád Bílého lva III. stupně byl za zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost propůjčen plukovníkovi Imrichu Gablechovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka byl propůjčen pěti osobám. Odbojářům Anděle Dvořákové a Františku Šedivému, účastnici pražského květnového povstání Josefíně Napravilové, knězi Josefu Veselému, který byl za komunismu vězněn za podvracení republiky, a také Pavlu Žákovi vězněnému za protikomunistickou akci v roce 1948.

Medaile Za hrdinství byla udělena pouze jedna, a to Boleslavu Staňkovi, veliteli sboru dobrovolných hasičů, který tragicky zahynul při pomoci obětem červnových povodní na Moravě. Prezident také udělil medaile Za zásluhy – například Karlu Gottovi či Evě Pilarové. Vyznamenán byl i žokej Josef Váňa – šestinásobný vítěz Velké Pardubické – za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Ceremoniálu se zúčastnilo velké množství významných osob – ústavních činitelů, velvyslanců, ale i osobností kulturního života, například bývalý prezident Václav Havel. Současný prezident Václav Klaus ve svém projevu připomenul 91. výročí vzniku samostatného státu, ale i 20. výročí pádu komunismu.

Zdroje

[editovat]
  • BAR, KLU. Klaus udělil vyznamenání. Ocenil hrdiny z války, Gotta i žokeje Váňu. iDNES.cz [online]. 2009-10-28, rev. 2009-10-28 [cit. 2009-10-29]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy

[editovat]