Prezident Tádžikistánu Rahmón kritizoval prezidenta Ruska Putina

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sobota

Na summitu Společenství nezávislých států v Astaně kritizoval v několikaminutovém monologu prezident Tádžikistánu Emómalí Rahmón ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho povýšenecký přístup k členům bývalého SSSR.

Rahmón kritizoval Putina před zástupci ostatních zúčastněných členů, Ázerbájdžánu, Arménie, Běloruska, Kyrgyzstánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Rahmón Putinovi vyčítal, že o Tádžikistánu mluví jako o strategickém partnerovi Ruska, ale nechová se k němu tak. Kritizoval, že když požadoval, aby fórum v Tádžikistánu bylo alespoň na úrovni ministrů, Rusko vyslalo pouze náměstky. Rahmón také kritizoval, že i přesto, že Tádžikové odchází pracovat do Ruska, Rusko v Tádžikistánu málo investuje.

Putin v průběhu kritiky působil zaraženě, ale místy také pobaveně.

Agentura Nexta a některá západní média, včetně briského Daily Mailu, si proslov prezidenta Tádžikistánu vysvětlují tak, že tradiční spojenectví se přinejmenším ze strany Tádžikistánu začíná drolit.

Zdroje[editovat]

  • Petr Jemelka. Putinovy horké chvilky v Astaně. Na summitu ho griloval prezident Tádžkistánu. Novinky.cz [online]. 2022-10-15 [cit. 2022-10-17]. Dostupné z: [1].