Přeskočit na obsah

Primátor Svoboda nevyloučil demolici dostavby Federálního shromáždění

Z Wikizpráv

Pátek

Budova Federálního shromáždění

Části budovy pražského Federálního shromáždění, které vznikly dostavbou někdejší plodinové burzy, by mohly být zbourány v průběhu tvorby nové podoby horní části Václavského náměstí. Připustil to pražský primátor Bohuslav Svoboda. Objekt v současnosti patří Národnímu muzeu, jehož historická budova stojí přímo přes ulici.

Dostavbu provedl architekt Karel Prager v 60. letech a koncipoval ji jako základ moderního konferenčního centra, k této změně funkce ale nikdy nedošlo. Federální shromáždění v budově zasedalo až do 90. let, poté tam sídlilo rádio Svobodná Evropa. Navzdory kritickým pohledům byla přestavba označena za kulturní památku a v anketě časopisu Architekt se dostala mezi nejvýznamnější stavby druhé poloviny 20. století.

Svoboda informaci nepodal jako hotovou věc: „Je možné uvažovat o tom, že tam Federální shromáždění, které má v sobě schované tu nádhernou plodinovou burzu, být nemusí. Bylo by možné odstranit to, co je okolo,“ řekl na fóru Vize pro Prahu 2010–2014.

Plná obnova komplexu plodinové burzy, k jejíž budově Prager v 60. letech naprojektoval mohutné čtvrté a páté patro, do meziválečné podoby ale není možná, protože jeden z jeho objektů byl v té době zbořen. Upozornil na to architekt Zdeněk Lukeš, který dodal: „Takový nápad snad mohou mít jen nějací ultrakonzervativní architekti nebo někomu vadí, že jde o stavbu z komunistické éry.“

Shodou okolností byla právě nyní v budově Federálního shromáždění zahájena výstava Město nad městem, která se věnuje osobitému a kontroverznímu dílu Karla Pragera.

Zdroje

[editovat]
  • Budova Federálního shromáždění se možná zbourá. Deník [online]. 2011-03-04 [cit. 2011-03-04]. Dostupné z: [1].