Přeskočit na obsah

Prima si našla místo v digitální televizi, analogová Dvojka se pomalu vypíná

Z Wikizpráv

Úterý

Vysílač Cukrák vypnul analogové šíření ČT2

České radiokomunikace, které zajišťují terestrický přenos televizního signálu v České republice, informovaly, že už se dohodly s televizemi Nova a Prima na jejich zařazení do druhého stálého televizního multiplexu digitálního vysílání.

Prima tuto informaci potvrdila, Nova zatím tvrdí, že jednání o definitivním zařazení obou jejích programů (Nova a Nova Cinema) pokračují. Jistě bude součástí tohoto balíčku programů i nová Televize Barrandov. Tímto multiplexem mají radiokomunikace do konce tohoto roku pokrýt více než polovinu populace republiky.

V Česku dosud vysílá trojice "provizorních multiplexů" - první s programy České televize, Novy, Primy a Českého rozhlasu) a dva čistě pro soukromé televize. Sloužily k vyzkoušení , ale také k významnému šíření služeb digitálních programů veřejnoprávních organizací (ČT24, ČT4, ČRo Leonardo a ČRo D-Dur). Postupné vypínání analogového signálu uvolní vysílací frekvence pro startované trvalé multiplexy, které mají být v budoucnu až čtyři, multiplex 1 pro Českou televizi a Český rozhlas, další tři pravděpodobně pro soukromé subjekty. Nova a Prima v nich mají ze zákona nárok každá na dva programy.

Právě v noci na středu došlo k další podstatné změně v pokrytí České republiky, když České radiokomunikace odpojily vysílání programů ČT2 z vysílačů Cukrák a Kleť. Dosud bylo vypínáno analogové vysílání pouze v okrajových částech republiky v souvislosti s kolizemi frekvencí se zahraničním vysíláním. Místo dosavadní Dvojky bude na volné frekvenci z Kletě a Cukráku vysílat stálý veřejnoprávní digitální multiplex 1.

Zdroje

[editovat]
  • MITTELBACH, Jan. Televize Prima se překvapivě rozhodla pro multiplex 2 Českých Radiokomunikací. iHNed.cz [online]. 2008-09-30, rev. 2008-09-30 [cit. 2008-09-30]. Dostupné z: [1].
  • POTŮČEK, Jan. Multiplex 2 je už zaplněný televizemi, tvrdí České Radiokomunikace. DigiZone [online]. 2008-09-30 [cit. 2008-09-30]. Dostupné z: [2].
  • pra. Analogová tma o půlnoci zasáhne střední a jižní Čechy. Aktuálně.cz [online]. 2008-09-30 [cit. 2008-09-30]. Dostupné z: [3].