Princ Charles jezdí na víno a ušetřil na daních

Z Wikizpráv

Úterý

Přestavba Aston Martina DB5 pomohla životnímu prostředí i korunnímu princi na výdajích

Automobil Aston Martin DB5, který dostal princ Charles od své matky k 21. narozeninám, jezdí nyní na destiláty vyráběné ze sýru a vína. Princ tak omezil nejen své výdaje na paliva, ale také přispěl k lepšímu životnímu prostředí. Ekologové zprávu ocenili, ale nadále považují ekologickou náročnost života celé královské rodiny za vysokou.

Vyplývá to z výroční zprávy o hospodaření Vévodství cornwallského, které náleží následníku trůnu. Přestože na přestavbu luxusního veteránu utratil kolem 5000 liber, už více ušetřil na výdajích za paliva. Zatímco ve Spojeném království stouply rodinné výdaje na paliva o pět procent, princovy klesly o 14 procent – tj. o více než 20 tisíc.

K tomuto účelu podle jeho tajemníka Michaela Peata, který v minulosti působil jako londýnský městský účetní, nejsou užívány zbytky vín z recepcí v sídle korunního prince, ale z vinic ve Stonehouse v hrabství Gloucestershire. Evropská komise nastavuje vinařům limity pro prodej vína, nadbytek úrody není možné umístit na trh, ale je možné ho zpracovat na bioetanol.

Ostatní automobily princova vozového parku, dva jaguary, audi a range rover, jsou přestavěné na bionaftu. Celkové výdaje na zmírnění dopadu života prince Charlese a jeho rodiny na životní prostředí, představovaly v loňském roce skoro půl milionu liber, ale vedly ke snížení množství uhlíku uvolněného do ovzduší o 18 %.

Díky využití různých daňových výhod, které britské zákony poskytují samostatně výdělečně činným osobám, zaplatil princ Charles vloni o pět tisíc liber na daních méně než před rokem, i když jeho hrubý příjem stoupl o celý milion liber na 16,3 milionu liber. Jakožto majetek britské koruny nemusí Vévodství cornwallské odvádět korporátní daň, od roku 1993 ale princ Charles dobrovolně odvádí daň z příjmu.

Princova rodina zaměstnává personál v počtu 111 lidí včetně deseti zahradníků, dvou komorníků a dvou řidičů. Do týmu přibyly vloni dvě osoby zaměstnané kvůli koncertu na památku princezny Diany a dalším humanitárním aktivitám, princ William (syn prince Charlese a Diany) nyní hledá i svého stálého tiskového mluvčího.

Zdroje[editovat]

  • MALVERN, Jack. Prince Charles makes £1m more, pays less tax and still saves the planet. Times Online [online]. 2008-07-01 [cit. 2008-06-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MCINTOSH, Lindsay. One is cutting one's carbon footprint…. Scotsman [online]. 2008-07-01 [cit. 2008-07-01]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • WARD, Victoria. Prince Charles: I run my Aston Martin on wine. Daily Mirror [online]. 2008-07-01 [cit. 2008-07-01]. Dostupné z: [3]. (anglicky)