Pro České zemědělce je obtížné konkurovat zahraničním dovozům

Z Wikizpráv

Středa

Přestože v Česku začala sklizeň ředkviček, cibulí, salátů, kedluben a další zeleniny a brzo se začnou sklízet i brambory, je na pultech česká zelenina vidět méně než v předchozích letech.

Už v prvním týdnu prodeje se čeští zelináři dostali kvůli zboží dovezenému z jižních států pod tak obrovský tlak, že začali prodávat obchodním řetězcům v podstatě za jakoukoliv cenu. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky je situace nejhorší od vstupu Česka do Evropské unie v roce 2014, kdy začal prudký úbytek polí se zeleninou.

Česká produkce zeleniny pokryje asi třetinu domácí spotřeby, ale problém je, že musí řetězcům nabídnout stejnou cenu jako konkurenti z Polska nebo z Německa. V opačném případě nemá řetězec o jejich dodávky zájem. Zelenina o kterou není zájem, se pak může vyhodit, zaorat, nebo s nižším ziskem průmyslově zpracovat. Ovšem průmyslových zpracovatelů nebo skladů, které by snížili závislost zelinářů na výkyvech trhu není dostatek.

Jedním z důvodů, proč je pro české pěstitele konkurovat zahraničním, jsou odvody. Čeští pěstitelé i za sezónní zaměstnance musí odvádět 43 % mezd, zatímco jejich polští konkurenti za sezónní zaměstnance nemusí odvádět státu nic. V jiných evropských státech jsou odvody zemědělců za své zaměstnance nižší, než v Česku.

Zemědělci, tak stojí před rozhodnutím, jestli příští rok místo zeleniny raději pěstovat obilí, řepku, cukrovku a jiné klasické plodiny, se kterými jsou menší problémy, než se zeleninou. Plocha polí se zeleninou se z tak může snížit z 12 tisíc hektarů o několik tisíc.

Podle obchodního ředitele Bramko CZ Aleše Schneiberga je také problém v tom, že na rozdíl o obchodních řetězců v Česku, obchodní řetězce v zahraničí dávají striktně přednost domácím pěstitelů. Do zahraničí tak Bramko CZ exportuje pouze, když zahraniční řetězec potřebuje vykrýt výpadek.

Zdroje[editovat]

  • Filip Horáček. Češi šetří na zelenině. A ta domácí v regálech chybí, stěžují si pěstitelé. Seznam Zprávy [online]. 2022-06-1. Dostupné z: [1].