Přeskočit na obsah

Proces proti místnímu vůdci vyvolal násilnosti v Kapském Městě

Z Wikizpráv

Úterý

Masiphumelele

Čtvrť Kapského Města Masiphumelele zasáhly nepokoje a násilnosti. Důvodem je stíhání místního předáka. 35letý Lubabalo Wellem je obviněn mj. z vraždy. Komunita, ve které má dobrou pověst, se rozhodla zaplatit za něj kauci, soud ji ale při prvním slyšení nestanovil, jednání odročil a Wellema ponechal ve vazbě.

Skupina radikálnějších členů komunity v noci zapálila nákupní vozík a shodila ho na připravenou hlídku pořádkové policie. Obchody a podniky zůstaly ráno většinou zavřené z obav před dalším násilím.

Wellem je podle mluvčího vyšetřovatelů Erica Ntabazalily obviněn z vraždy, pokusu o vraždu, útoku se záměrem vážného ublížení na zdraví a záměrného poškozování majetku.

Masiphumelele je chudá čtvrť na pobřeží Kapského Města, kde žije podle různých odhadů od 10 do 25 tisíc lidí. Je místem častých násilností, obyvatelé si stěžují na nedostatky v zásobování, korupci a v roce 2008 tu došlo k národnostním střetům, při nichž místní rabovali podniky přistěhovalců z Mozambiku, Malawi nebo Zimbabwe.

Podle slov Msory, která citují iol News, ale má na situaci podíl i policie: „Je tu docela vysoká míra kriminality a nás to unavuje. Policie tu nedělá svou práci, a proto to musíme řešit za ni. Dokonce jim hlásíme každý incident, ale nic se neděje.“

Zdroje

[editovat]
  • Masiphumelele in chaos again. iol News [online]. 2015-10-27 [cit. 2015-10-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)