Prodaná nevěsta znovu na jevištích

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Palác Garnier, kde Pařížská opera uvede Prodanou nevěstu

Opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se vydává za další novou cestou po operních jevištích. Zatímco v Praze měla premiéru nová verze v Národním divadle, do Pařížské opery dorazí po dlouhé přestávce společně s dalšími českými zpěvohrami - Janáčkovými Liškou Bystrouškou a Věcí Makropulos.

Naposledy se Prodaná nevěsta hrála v Paříži před osmdesáti lety. Na nové inscenaci se bude podílet český tenorista Aleš Briscein, Mařenku bude zpívat Christian Oelzeová a Kecala Franz Hawlata. Operní orchestr bude řídit Jiří Bělohlávek. Premiéra se uskuteční na scéně paláce Garnier 14. října.

V Praze nepřekvapila, spíš zklamala[editovat]

Nová inscenace Prodané nevěsty v pražském Národním divadle byla přijata s menšími rozpaky než předchozí kontroverzní verze, ale žádné nadšení nevyvolala. Jde o konzervativní inscenaci, s níž si například podle názoru uznávané kritičky Věry Drápelové málo zkušená režisérka Magdalena Švecová nedokázala docela poradit.

Drápelová zkritizovala i pěvecké výkony Miroslava Dvorského či Luďka Veleho v rolích Jeníka a Kecala v premiérovém obsazení. Orchestr Národního divadla řídil slovenský dirigent Ondrej Lenárd. Naopak Petra Vebera zaujala v reprízovém obsazení mladá představitelka Mařenky Petra Šimková.

Zajímavostí inscenace, která má operu přiblížit častému dětskému divákovi, je speciální program, který je k dispozici vedle tradiční brožurky pro dospělé.

Zdroje[editovat]

  • DRÁPELOVÁ, Věra. Vašek sebou v nové Prodané nevěstě mlátí jako ve frašce. iDNES.cz [online]. 2008-10-02 [cit. 2008-10-03]. Dostupné z: [1].
  • VEBER, Petr. Prodaná nevěsta je jako chytrá horákyně. iHNed.cz [online]. 2008-10-01 [cit. 2008-10-03]. Dostupné z: [2].
  • Prodaná nevěsta se po 80 letech vrací do Paříže. iHNed.cz [online]. 2008-10-01 [cit. 2008-03-10]. Dostupné z: [3].