Přeskočit na obsah

Prodaná nevěsta znovu na jevištích

Z Wikizpráv

Středa

Palác Garnier, kde Pařížská opera uvede Prodanou nevěstu

Opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se vydává za další novou cestou po operních jevištích. Zatímco v Praze měla premiéru nová verze v Národním divadle, do Pařížské opery dorazí po dlouhé přestávce společně s dalšími českými zpěvohrami - Janáčkovými Liškou Bystrouškou a Věcí Makropulos.

Naposledy se Prodaná nevěsta hrála v Paříži před osmdesáti lety. Na nové inscenaci se bude podílet český tenorista Aleš Briscein, Mařenku bude zpívat Christian Oelzeová a Kecala Franz Hawlata. Operní orchestr bude řídit Jiří Bělohlávek. Premiéra se uskuteční na scéně paláce Garnier 14. října.

V Praze nepřekvapila, spíš zklamala[editovat]

Nová inscenace Prodané nevěsty v pražském Národním divadle byla přijata s menšími rozpaky než předchozí kontroverzní verze, ale žádné nadšení nevyvolala. Jde o konzervativní inscenaci, s níž si například podle názoru uznávané kritičky Věry Drápelové málo zkušená režisérka Magdalena Švecová nedokázala docela poradit.

Drápelová zkritizovala i pěvecké výkony Miroslava Dvorského či Luďka Veleho v rolích Jeníka a Kecala v premiérovém obsazení. Orchestr Národního divadla řídil slovenský dirigent Ondrej Lenárd. Naopak Petra Vebera zaujala v reprízovém obsazení mladá představitelka Mařenky Petra Šimková.

Zajímavostí inscenace, která má operu přiblížit častému dětskému divákovi, je speciální program, který je k dispozici vedle tradiční brožurky pro dospělé.

Zdroje[editovat]

  • DRÁPELOVÁ, Věra. Vašek sebou v nové Prodané nevěstě mlátí jako ve frašce. iDNES.cz [online]. 2008-10-02 [cit. 2008-10-03]. Dostupné z: [1].
  • VEBER, Petr. Prodaná nevěsta je jako chytrá horákyně. iHNed.cz [online]. 2008-10-01 [cit. 2008-10-03]. Dostupné z: [2].
  • Prodaná nevěsta se po 80 letech vrací do Paříže. iHNed.cz [online]. 2008-10-01 [cit. 2008-03-10]. Dostupné z: [3].