Proruské demonstrace ovládají východ Ukrajiny

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Ruské vlajky na proruské demonstraci v Doněcku, 9. března 2014
Demonstrace v Doněcku, 15. března 2014

Z původního požadavku na federalizaci Ukrajiny se plány demonstrantů, kteří ovládli státní budovy v Doněcku a Luhansku, změnily na požadavek odtržení části Ukrajiny a připojení k Rusku. Protestující v Charkově obsadili úřady a očekávají příjezd pomoci z Doněcka a Luhanska. Mají úkol zachovat klid, pořádek a nerabovat. Demonstranti jsou maskovaní a výzvu k odmaskování podle slov magazínu Vojennoje obozrenije považují za provokaci.

Podle Vitalije Klička se nepokojů neúčastní obyčejní lidé, ale mladíci, kteří jednají podle pokynů ozbrojených provokatérů. Kličko, který se chystá kandidovat na starostu Kyjeva, vyzývá k tomu, aby byla reakce ukrajinských úřadů tvrdá, píše gazeta.ru v článku Lepší jednota Ukrajiny než vstup do NATO.

Ráno vyhlásilo shromáždění proruských protestujících v Doněcku Nezávislou doněckou lidovou republiku. Zároveň vyhlásilo záměr uspořádat 11. května 2014 referendum o statutu nově vzniklé republiky.[1] Ze sboru osob, které obsadily sídlo doněcké administrativy a který si říká Národní rada, vzešla i žádost k ruskému prezidentu Putinovi o dočasné umístění kontingentu vojenské pomoci. Tuto strategii ovládnutí území pomocí nepokojů vyvolaných „Putinovými turisty“ označil šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk jako „Krymský scénář“.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk přímo tvrdí, že nepokoje jsou vyvolávány Ruskem s cílem ospravedlnit budoucí ruskou invazi na východ Ukrajiny. Je totiž předpokládáno, že když se ukrajinské síly pokusí nepokoje potlačit, ruské vojenské jednotky poskytnou oblasti ozbrojenou pomoc, která dokáže udržet klid a pořádek. Mluvčí kabinetu německé kancléřky Angely Merkelové apeloval na všechny zúčastněné strany, „aby pomohly stabilizaci regionu a předešly eskalaci napětí“.

Zdroje[editovat]

  • Харьковские митингующие ждут подкрепления из Донецка и Луганска. Военное обозрение [online]. 2014-04-07 [cit. 2014-04-07]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • Proruští aktivisté okupují úřady na východě Ukrajiny, chtějí pryč od Kyjeva. Český rozhlas [online]. 2014-04-07 [cit. 2014-04-07]. Dostupné z: [3].
  • Živě: Doněck vyhlásil nezávislost, žádá Rusko o vojáky. Aktuálně.cz [online]. 2014-04-07 [cit. 2014-04-07]. Dostupné z: [4].
  • Лучше единство Украины, чем вступление в НАТО. Gazeta.ru [online]. 2014-04-07 [cit. 2014-04-07]. Dostupné z: [5]. (rusky)
  1. Žitěli Doněcka provozglasili respubliku. Izvestija [online]. 2014-04-07. Dostupné z: [1]. (rusky)