Přeskočit na obsah

Proslulý rocker z Ruska zahrál na Ukrajině pro uprchlíky, Rusové nešetří kritikou

Z Wikizpráv

Úterý

Andrej Makarevič při vystoupení (ilustrační foto)

Zakladatel proslavené ruské skupiny Mašina vremeni a známý zasloužilý rocker Andrej Makarevič, který v minulosti kritizoval prezidenta Vladimira Putina, si vysloužil velmi silnou reakci ruských politiků i běžných lidí, když uspořádal koncert pro uprchlíky na východní Ukrajině. Během něj vyčítal Rusku přístup k ukrajinské krizi a poslanci mu chtějí odebrat udělené řády a vyznamenání, které získal mimo jiné i od Putina.

Hudebníkovy kroky tvrdě kritizovalo mnoho ruských osobností a diskutéři v internetových diskusích ho označovali jako „opravdový zrádce“, „prodejný žid“ nebo „přítel ukrajinsko-amerických vrahů“. Nešlo podle nich o uprchlíky, ale o katy a mučitele ruských zajatců, pro koho zahrál Makarevič.

Společenské emoce vyrostly do takové úrovně, že se vyjádřila i ombudsmanka: „Jsem proti využívání státních mechanismů v boji s jinak smýšlejícími. Andrej Makarevič dostal svá vyznamenání za dřívější zásluhy,“ uvedla Ella Pamfilovová s tím, že naopak na Ukrajině nebo v Pobaltí se v „protiruském zápalu“ politici pokoušejí pronásledovat jiné osobnosti za proruské postoje.

Viktor Šenderovič, známý satirik, míní, že litovat je možné prý především Rusko, které se chová jako cirkusová kobyla a opakuje stará čísla v parodii na sovětskou dobu. Připomněl, že o řády, vyznamenání i titul přišel v oněch dobách i tvůrce sovětské vodíkové bomby, akademik Andrej Sacharov, ve chvíli, kdy se projevil jako odlišně smýšlející disident.

Zdroje[editovat]

  • redakce; ČTK. Legendární ruský rocker zahrál uprchlíkům na Ukrajině, vysloužil si nálepku zrádce. novinky.cz [online]. 2014-08-19 [cit. 2014-08-19]. Dostupné z: [1].
  • КРИЖЕВСКИЙ, Алексей. «Хочу отключить телефон, интернет и посидеть в тишине». Газета.Ru [online]. 2014-08-18 [cit. 2014-08-19]. Dostupné z: [2]. (rusky)