Prospekt V. V. Putina – nový název ulice v Grozném

Z Wikizpráv

Pondělí

Groznyj před dvěma lety

Hlavní třída v Grozném, hlavním městě Čečenska, subjektu Ruské federace na severním předhůří Kavkazu nesla až do neděle název třída Vítězství (Prospekt pobedy). Ode dneška nese nový název - V. V. Putina, tedy podle současného ruského premiéra.

Agentury informovaly, že hlavním důvodem, proč byla třída po bývalém ruském prezidentovi a současném premiérovi pojmenována, je skutečnost, že to byl právě Putin, který do Čečenska poslal vojska schopná zastavit separatisty a muslimské extremisty. Ti v 90. letech vytvořili na území Čečenska fundamentalistický islamistický režim, který ještě více zhoršil neutěšenou situaci v této republice Ruské federace.

V ruské televizi byly odvysílány záběry mladíků s čečenskou zástavou pochodujících po třídě; zdi domů zdobily plakáty s premiérem Putinem. Starosta Grozného Muslim Kučijev uvedl, že město vděčí Putinovi nejen za boj s teroristy a islamisty, ale také za jeho přínos k ekonomické a společenské obnově města.

Zdroje[editovat]

  • Čečenija: Grozni svoju glavnu aveniju nazvao po Vladimiru Putinu. Večernji list [online].  [cit. 2008-10-07]. Dostupné z: [1]. (chorvatsky)