Přeskočit na obsah

Protektor je nejlepším českým roku 2009, získal šest Českých lvů

Z Wikizpráv

Sobota

Historický snímek z druhé světové války Protektor se stal nejúspěšnějším filmem udílení výročních cen Český lev 2009, když získal šest sošek včetně těch za nejlepší film, scénář a režii. Nejlepším hereckým výkonem v hlavní roli se v něm blýskla Jana Plodková a líbil se také střih filmu a jeho hudba od skupiny Midi Lidi.

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli předvedl podle akademiků Kryštof Hádek ve filmu 3 sezóny v pekle, ve vedlejších rolích se zaskvěli Ladislav Chudík a Daniela Kolářová ve filmu Kawasakiho růže.

Režisér Protektora Marek Najbrt uznal kvality konkurenčních snímků nominovaných na hlavní ceny a zalitoval, že jeho film nezískal cenu i za nejlepší kameru, kterou si odnesl Karl Óskarsson za film 3 sezóny v pekle.

Cenu za dlouholetý přínos českému filmu udělila akademie Janě Brejchové, která se ale kvůli nemoci nemohla vyhlášení zúčastnit a ocenění za ni převzala její dcera Tereza Brodská.

Slavnostní večer v pražské Lucerně moderovali Bolek Polívka a Pavel Liška a přenášel ho program ČT1 České televize.

Zdroje[editovat]

  • tt, jaz. Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku. iDNES.cz [online]. 2010-03-06 [cit. 2010-03-07]. Dostupné z: [1].
  • SPÁČILOVÁ, Tereza. Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil. iDNES.cz [online]. 2010-03-06 [cit. 2010-03-06]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]