Protestní shromáždění 8. října 2008 na náměstí Míru v Praze 2

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Záběr na protestní shromáždění; v pozadí budova radnice Prahy 2
Zástupce starostky Jiří Paluska (vpravo) čelí verbálním výpadům demonstrantů

Dnes na 17 hodinu bylo na náměstí Míru, před kostel sv. Ludmily, svoláno veřejné protestní shromáždění. Jednalo se o akci Občanského sdružení za privatizaci a zlepšení podmínek bydlení v MČ Praha 2. Toto sdružení bylo zaregistrováno v únoru, a když se mu ani pomocí petic s více než tisíci podpisy obyvatelů Prahy 2 nepodařilo přimět radnici k nějakému vyjednávání, přistoupilo k takovémuto veřejnému shromáždění, konanému přímo před budovou nově opravené radnice MČ Praha 2.

Svůj striktně odmítavý postoj dala radnice najevo i tím, že žádost o konání protestního shromáždění před svou budovou zamítla. Proto se organizátoři museli obrátit na nadřízený orgán, Magistrát hlavního města Prahy, které s konáním protestního shromáždění souhlasilo.

Vzhledem ke končícím bohoslužbám v kostele začalo shromáždění s asi čtvrthodinovým zpožděním. Projevy, které za Sdružení přednesli první jednatel Martin Jírovec, předseda sdružení Daniel Kůta a další, byly shromážděním přijaty potleskem a projevy povzbuzení. Shromáždění (odhadem 500 přítomných občanů) bylo informováno zejména o tom, že radnice nehodlá se sdružením vyjednávat a veškeré jeho iniciativy odmítá. Zatímco jiné pražské městské části pokračují v privatizaci bytů jejich nájemníky, na Praze 2 již byla privatizace před mnoha lety ukončena, a tak zatímco v jiných městských částech se množství bytů ve vlastnictví městských částí pohybuje řádově mezi třemi až pěti procenty, na Praze 2 je to mnoho přes 10 %. Navíc Sdružení odhalilo, že žádné skončení privatizace bytů ve skutečnosti odhlasováno nebylo, takže radnice jedná v této věci svévolně.

V závěru shromáždění se na obranu postojů radnice snažil vystoupit zástupce starostky Prahy 2 Jiří Paluska, což byl před rozezleným shromážděním téměř hrdinský čin. Proto si svou hlavu, na kterou se sypaly nadávky protestujících, chránil pevným koženým kloboukem. Naštěstí k jinému způsobu napadení než k verbálnímu nedošlo, a tak přítomné jednotky pořádkové policie neměly důvod k zásahu. Pozitivním výsledkem celé dnešní snahy bylo alespoň to, že pan zástupce přede všemi přítomnými na posvátném místě chrámového schodiště konečně přislíbil, že se zájemci za příhodnějších podmínek, v prostorách radnice, konečně začne jednat a bude odpovídat na vznesené dotazy.

Celé shromáždění trvalo asi hodinu, rozešlo se pokojně kolem 18:15 hod. Počasí bylo příznivé. Jiná média než Wikizprávy se zřejmě na protestní shromáždění nedostavila.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Kychot (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.