Přeskočit na obsah

Protiteroristická operace vyvolala v Austrálii útoky na muslimy

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Sluneční mešita v Melbourne (ilustrační foto)

Před třemi týdny provedla australská policie séii zákroků a razií v rámci protiteroristické operace. I to byl jeden z impulsů, které vedly k vyostření vztahu Australanů k muslimům. Výsledkem jsou desítky útoků, jejichž terčem se stali muslimové. Deník The Sydney Morning Herald hlásí, že došlo k nejméně třiceti podobným incidentům, další jsou potom nehlášené kvůli tomu, že muslimové začínají ztrácet důvěru v policejní složky.

Oběťmi útoků jsou často ženy oblečené do některého druhu muslimského šátku. Muslimské obce už začaly organizovat mužský doprovod pro takové ženy, když musejí vyrazit na veřejnost.

I když šlo často o verbální útoky, existují i příklady násilného chování. Např. v západním Sydney útočník plivl na matku s dítětem a kopl do jejího kočárku. Jiný pachatel hodil kelímek s kávou do okna automobilu, který řídila žena v hidžábu. Za použití vepřového masa, které muslimové považují za nečisté, byla také znesvěcena mešita v Brisbane.

Na růst napětí mezi australskými muslimy a ostatními Australany působí také mezinárodní situace, zejména zprávy přicházející z Islámského státu.

Zdroje[editovat]

  • ASTON, Heath. Dozens of anti-Muslim attacks as Islamic leaders warn of community fear. Sydney Morning Herald [online]. 2014-10-09 [cit. 2014-10-09]. Dostupné z: [1]. (anglicky)