Přeskočit na obsah

První evropská kosmická loď vyletěla do vesmíru

Z Wikizpráv

Neděle

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně dnes ráno odstartovala nosná raketa Ariane 5 ES, která vynesla do kosmu bezpilotní automatickou nákladní loď Jules Verne se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Jules Verne je první z nejméně pěti automatických nákladních lodí (ATV), které ESA plánuje vyrobit a vyslat k ISS. Každá z nich bude schopna dopravit ke stanici až 9 tun zásob a paliva, což je přibližně třikrát více než ruské lodě Progress, které se k tomuto účelu využívají v současnosti. Význam ATV znatelně vzroste po roce 2010, kdy chce americká NASA ukončit provoz raketoplánů a tyto lodě se tak stanou jedinými dopravními prostředky, které budou schopny dopravit na ISS i větší objekty a větší množství zásob. ESA plánuje vyslat na oběžnou dráhu každý rok jednu podobnou loď.

Jules Verne na tomto letu k ISS veze celkem 4 860 kg nákladu, přestože kapacita nákladového prostoru činí až 7 600 kg. Náklad tvoří 1 340 kg pevných zásob, 20 kg vzduchu (kyslík a dusík), 280 kg pitné vody, 860 kg pohonných hmot pro ISS a 2 360 kg pohonných hmot pro manévr zvednutí ISS. Kromě toho loď má 2 360 kg paliva pro vlastní manévry. Vývoj lodě stál 1,3 miliardy eur.

V prvních dnech po startu bude loď kroužit kolem Země, zatímco pozemní středisko bude testovat automatické přistávací mechanismy. Po třech týdnech, až se od komplexu odpoutá americký raketoplán Endeavour, se Jules Verne spojí s ISS a doplní ji palivem a zásobami. Tam zůstane půl roku, během kterého ji posádka ISS bude využívat jako modul k provádění pokusů ve stavu beztíže a jako sklad odpadků. Po této době se Jules Verne i s odpadem z ISS vrátí k Zemi a při návratu do zemské atmosféry shoří.

Zdroje[editovat]