Přeskočit na obsah

První kolo prezidentských voleb ve Francii vyhrál Hollande

Z Wikizpráv

Pondělí

Z předvolebního mítinku Sarkozyho ve Villepinte

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohrál podle dnes zveřejněných výsledků ve včerejším úvodním kole voleb se socialistou Francoisem Hollandem. Sarkozy získal 27 procent hlasů, Hollande, který byl podle průzkumů favoritem, ale jen o procento víc.

Sarkozy se nyní obrací na krajně pravicové voliče, kteří v nečekaně vysokém počtu podpořili Marine Le Penovou. Předsedkyně protipřistěhovalecké Národní fronty získala více než 18 procent a obsadila třetí místo. Prezident řekl, že voliči Národní fronty musejí být respektováni: „Vybrali si. Vyjádřili se o svém výběru. Je to hlasování o trápení, o krizi, proč jim nadávat? Říkám jim, že jsem je slyšel,“ řekl.

Naopak Hollande odmítl, že by vycházel krajně pravicovým voličům vstříc. „Nebudu hledat mezi voliči extrémní pravici. Nebudu se je snažit svádět. Silná podpora krajní pravice je vinou Nicolase Sarkozyho. Ale někteří z nich tak volili jen proto, že jsou rozzlobení [na Sarkozyho]. Takové voliče chci vyslyšet.“

Sarkozy se stal prvním prezidentem v úřadu poraženým v úvodním kole voleb v moderních francouzských dějinách. Domnívá se ale dál, že je lépe připraven vést Francii v nadcházejících náročných obdobích než jeho socialistický soupeř.

Hollanda vyzval Sarkozy ke třem televizním debatám o sociálních, ekonomických a mezinárodních otázkách, které by se konaly ještě před druhým kolem 6. května. Jeho protikandidát ale návrh odmítl jako plán kandidáta, který ví, že je v potížích.

Zdroje[editovat]