Přeskočit na obsah

První letošní české olympijské zlato: Samková je vítězkou

Z Wikizpráv

Neděle

Pohled do cílového prostoru snowboardcrossové dráhy na ZOH 2014

Eva Samková získala olympijské zlato, když s přehledem vyhrála závod ve snowboardcrossu. Suverénně zvládla jak kvalifikaci a všechny vyřazovací jízdy, tak i samotné finále. Vítězství dvacetileté Samkové v Parku extrémních sportů v Roza Chutor znamená pro Česko už čtvrtou olympijskou medaili těchto her, první zlatou.

Celkově jde o šesté individuální zlato pro Česko na všech dosavadních zimních Hrách a první ve snowboardingu. Připojila se tak ke skupince zlatých českých individuálních olympioniků, kterými jsou Jiří Raška (skoky na lyžích, 1968), Aleš Valenta (akrobatické skoky, 2002), Kateřina Neumannová (běh na lyžích, 2006) a Martina Sáblíková (rychlobruslení, 2010).

Stříbro vybojovala Kanaďanka Dominique Maltaisová a bronzovou medaili Francouzka Chloe Trespeuchová.

Samkové se v této sezoně vedlo dobře. Vyhrála dva závody světového poháru. Zde na Olympijských hrách porazila soupeřky s přehledem už v kvalifikaci. Měla skoro o osm desetin lepší čas než Američanka Lindsey Jacobellisová, 1:20,61.

Čtvrtfinále zvládla Samková s tradičním namalovaným knírkem skvěle a už od startu závodu byla v čele a soupeřkám zřetelně ujela. V semifinále Samková odjela skvěle boule, zařadila se na špici a na trati dále zvyšovala náskok.

Jacobellisová po spadnutí z prvního místa v semifinále musela jet jen malé finále. Ve finále tak Samková svou největší konkurentku neměla a všechny soupeřky nechala jasně za zády.

Že má zlato, jí došlo až za cílovou páskou

[editovat]

Eva Samková si v závodě věřila: „Chtěla jsem jim co nejvíc ujet hned na začátku, abych měla náskok. Mohla si pohlídat rychlost a nedostala se do problémů. To se povedlo. Krizi jsem měla v semifinále, kde jsem přeletěla jeden skok a myslela jsem si, že už neodjedu. Ale ve finále ta jízda byla asi nejjistější,“ sdělila v rozhovoru pro Českou televizi.

Trenér Jakub Flejšar svěřenkyni chválil. „Ona je nejlepší holka na světě. Bylo to jen o tom, jak zvládne tlak. Nejlépe zvládla projíždět boule, skvěle létala na skocích a má rychlé nohy. Až bylo skoro nudné, jak všem ujížděla, ale nám se to moc líbilo.“

Ani trenér Marek Jelínek nešetřil chválou: „Je to těžké skrývat, a zbytečné. Zatím jen brečím, křičím, všechny objímám a všichni objímají nás. Dopadlo to nejlépe, jak mohlo.“

„Já se normálně raduju, to je jasné, ale tohle bylo hustý. Tohle jsem si nedokázala představit, byla jsem dnes nejšťastnější,“ jásala Samková a skoro nechtěla věřit, že vyhrála: „Když jsem šla na stupně vítězů, tak jsem si říkala, že je to neskutečný. Člověk vždycky sedí doma a kouká na ty lidi, jak vyhrávají, ale sama? Nechápu.“

Vítězství sledovali fanoušci na Letné i na Internetu

[editovat]

V Praze na Letné sledovalo závod na 5 tisíc fanoušků. Fanoušci byli aktivní i na Internetu a sociálních sítích. Kvůli jejich náporu nebyly dostupné několik desítek minut její oficiální stránky. Počet fanoušků na facebookovém profilu se během finálové jízdy zvětšil z 5700 na dvojnásobek a na twitterovém profilu o tisíc.

Zdroje

[editovat]
  • jek; ono. Samková je olympijskou vítězkou! Finále snowboardcrossu suverénně opanovala. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-16 [cit. 2014-02-16]. Dostupné z: [1].
  • NOVÁČEK, Ondřej. Vždyť jsem jen malá holka z Vrchlabí, radovala se Samková. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-16 [cit. 2014-02-16]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy

[editovat]