Přeskočit na obsah

První tramvajová trať s bezžlábkovými kolejemi v Praze povede na Lehovec

Z Wikizpráv

Středa

Tramvajová zastávka Hloubětín během prací
Pohled ke smyčce Lehovec od zastávky Kbelská
Přechod bezžlábkové koleje ve žlábkovou

Od začátku března do 4. května probíhá v Praze další z rekonstrukcí tramvajových tratí a to v úseku mezi Starým Hloubětínem a hlavovou smyčkou Lehovec. Během dvouměsíční výluky dochází ke kompletní opravě trati postavené v roce 1976. Trať, která byla původně zasazena ve velkoplošných BKV panelech byla kompletně vytrhána a místo ní je v nezměněném trasování budováno nové tramvajové těleso klasické konstrukce, tedy na pražcích.

V dopravě v okolí Lehovce došlo k dočasné úpravě linkového vedení a to ukončením linek 3 a 19 v obratišti Starý Hloubětín, odkud je vyloučená trať obsluhována náhradní autobusovou dopravou v režii firmy Hotliner.

Zajímavostí nové stavby je, že na ni byly poprvé v rámci Praha použity bezžlábkové kolejnice typu S49, se kterými se můžeme běžně setkat na železniční síti či v jiných městech. Průjezd tramvajových vozů po těchto kolejnicích je možný bez dalších úprav na vozidle, avšak je potřeba dodržovat předepsanou výšku okolků. Výhodou těchto kolejnic je, že není nutné zakrývat tramvajové těleso a tak je možno provádět údržbu bez větších problémů; další výhodou bezžlábkových kolejnic je také osová souměrnost, která umožňuje po ojetí jejich prohození. Téže není nutné žlábky odvodňovat a i hlučnost je nižší. Nevýhodou železničních kolejnic je nemožnost těleso zakrýt a umožnit tak průjezd automobilů přes trať (například na křižovatkách). Proto v několika úsecích rekonstruované trati přechází před křižovatkou bezžlábková kolejnice ve žlábkovou a po úseku s nutností přejezdu ostatní dopravy přes těleso přechází kolejnice znovu v bezžlábkovou.

Související[editovat]

Zdroje[editovat]