Přeskočit na obsah

Putin se vrátí do Kremlu, vyhrál prezidentské volby

Z Wikizpráv

Pondělí

Z průběhu prezidentských voleb v Severodvinsku

Po sečtení téměř všech hlasů ruská volební komise vyhlásila Vladimira Putina jasným vítězem prezidentských voleb se ziskem 64 procent hlasů. Jeho nejbližší soupeř, předseda komunistů Gennadij Zjuganov zaostal daleko vzadu s pouhými 17 procenty. Ostatní tři kandidáti se nedostali před deset procent.

Vůdci opozice označili volby za podvod. Nezávislá agentura Golos hlásí více než 3000 zpráv o nesrovnalostech, včetně „kolotočového hlasování“, při kterém jsou voliči autobusy převáženi od jedné volební místnosti k druhé, aby hlasovali opakovaně. Mluvčí Golosu Grigorij Melkonjanc řekl, že kdyby byly volby čisté, musel by Putin do druhého kola. Řekl, že objem podvodů byl stejně vysoký jako při prosincových parlamentních volbách.

Putin ale vyhlásil, že vyhrál v „otevřeném a poctivém souboji“. Se slzami v očích pozdravil desítky tisíc příznivců poblíž Kremlu a poděkoval jim za to, že „zabránili pádu (Ruska) do rukou nepřátel, kteří se snaží uzurpovat si moc“.

Komunista Zjuganov odsoudil volby jako „nelegitimní, nespravedlivé a netransparentní“. Ostatní kandidáti si stěžují na zmanipulované volební seznamy a tvrdí, že prokremelsky orientovaní podnikatelé nechali otevřít volební místnosti ve svých podnicích a vyvolávali nátlak na dělníky, aby volili Putina.

Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov řekl agentuře Interfax, že nevěří, že volby odrážejí skutečnou vůli Rusů. Podle něj je teď hlavním úkolem změnit volební systém tak, aby byly volby spravedlivé, a vrátit do Ruska přímé volby gubernátorů.

Putin byl prezidentem po odchodu Borise Jelcina, zvolen byl v roce 2000 a znovu v roce 2004. Ústava mu znemožnila kandidovat potřetí v řadě, a tak se stal na další čtyři roky premiérem prezidenta Medveděva. Podle kritiků se Putin nikdy po tuto dobu fakticky nevzdal své moci. Po změně Ústavy byl nyní zvolen na dalších šest let, takže by jeho současný mandát měl vypršet až v roce 2024.

Zdroje[editovat]