Queer festival v Sarajevu napadli radikálové

Z Wikizpráv

Pátek

Budova Akademie výtvarných umění v Sarajevu

Radikální síly včera zaútočily na první ročník Queer festivalu, který se konal v bosenském Sarajevu. Při potyčkách bylo zraněno několik účastníků akce, dva novináře a jeden policista. Celkem šest osob vyhledalo lékařskou pomoc, jejich zranění jsou ale většinou lehká.

Výjimkou byl však jeden Dán, jediný zraněný cizinec, který utržil poranění hlavy a hrudníku a musel být okamžitě operován. Policie dopadla a zatkla celkem tři výtržníky. Queer festival, který shodou okolností začíná právě v průběhu měsíce ramadánu, resp. jeho nejposvátnější noci, Lejletu-l-kadr, se koná na zdejší Akademii výtvarných umění.

Celé akci předcházela demonstrace muslimských aktivistů před budovou akademie. Ta později přerostla v útoky kameny na objekt a zasáhnout musela policie. Kolem 22 hodiny pak došlo k šarvátce. Poté, co se strážcům zákona podařilo obnovit pořádek se demonstranti rozpustili v malé skupinky, které ještě v pozdějších večerních hodinách v centru Sarajeva několikrát napadly některé z účastníků festivalu.

Zdroje[editovat]

  • Queer festival: Kamenovana policija jer "brani pedere". Dnevni Avaz [online].  [cit. 2008-09-26]. Dostupné z: [1]. (bosensky)