Přeskočit na obsah

Rada OSN pro lidská práva odsoudila Húlu, Sýrie vinu odmítá

Z Wikizpráv

Pátek

Masakr v Húle, při kterém bylo zabito nejméně 108 lidí, odsoudila dnes velkou většinou Rada Organizace spojených národů pro lidská práva. Pro rezoluci, která klade vinu provládním milicím a armádě, hlasovalo 41 ze 47 členů rady. Proti byly Rusko, Čína a Kuba. Rozpory mezi západními zeměmi a Ruskem narůstají, západ mj. ústy ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové obvinil Moskvu z toho, že nadále dodává Asadovi zbraně. V reakci to výslovně odmítl ruský prezident Vladimir Putin.

Syrská vláda mezitím vyhlásila, že vinu na útoku nenese. Je to výsledek vyšetřování její speciální komise. Generál Kássim Džamál Sulejman, který vedl vyšetřování, prohlásil, že vše je dílem šesti až osmi set ozbrojenců z teroristických skupin, které nedlouho před tím napadly syrské vládní jednotky. Oběti jsou podle něj členové rodin, „kteří se odmítli postavit proti vládě“.

Syrští aktivisté tvrdí, že útoky vládních sil a provládních milicí šabíba pokračují. Důkazy mají být i nová videa s těly obětí zveřejněná na YouTube.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Houla massacre: UN resolution condemns Syria. Guardian [online]. 2012-06-01 [cit. 2012-06-04]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Syria not at fault in Houla massacre, government probe finds. Washington Post [online]. 2012-06-01 [cit. 2012-06-04]. Dostupné z: [2]. (anglicky)