Přeskočit na obsah

Rada bezpečnosti vyhlásila bezletovou zónu nad Libyí

Z Wikizpráv

Pátek

Sál pro zasedání Rady bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů schválila rezoluci, v níž vyhlašuje bezletovou zónu nad Libyí. Pro rezoluci hlasovalo deset zemí, zdržely se Brazílie, Čína, Německo, Indie a Rusko.

Rezoluce dává členům OSN svolení, aby podnikli „všechna nezbytná opatření“, aby chránili civilisty, včetně zákazu všech letů nad Libyí. Dále její text vyjadřuje vážné znepokojení nad zhoršující se situací v severoafrické zemi, kde se povstalci pokusili svrhnout Muammara Kadáfího, ale jejich povstání vedlo ke krvavému zásahu vlády. Žádá také okamžitý klid zbraní a ukončení násilností vůči civilistům.

Ve městě Benghází, které je baštou povstalců, se shromáždily tisíce lidí a slavili výsledek hlasování. Libyjská státní televize varovala, že jakákoli vojenská akce proti zemi vystaví „nebezpečí“ všechnu leteckou a námořní dopravu ve Středozemním moři.

Francouzský premiér Francois Fillon prohlásil, že jeho země podporuje nejrychlejší možný zásah v Libyi. Francie také návrh rezoluce předložila společně s Velkou Británií a Libanonem.

Boje o Adžedabíju a Benghází pokračují[editovat]

Rebelové prohlásili, že sestřelili dvě vládní letadla, která se ve čtvrtek pokoušela bombardovat Benghází.

Prokadáfiovské síly zahájily letecké údery na blízké město Adžedabíja a obklíčila ho. Podle zpráv z Adžedabíje bylo ve městě zabito v bojích od úterka na třicet lidí.

Libyjská televize oznámila, že vládní jednotky obsadily třetí největší město Misurátu, povstalci to popřeli.

Kadáfí varoval povstalce v Benghází, že pokud se nevzdají, použije proti nim okamžitě sílu. Řekl, že nebude brát ohledy a po „zrádcích“ bude pátrat v každém obydlí.

Zdroje[editovat]