Přeskočit na obsah

Radioaktivní voda z elektrárny Fukušima se vypouští do moře

Z Wikizpráv

Pondělí

Provozovatel poničené jaderné elektrárny Fukušima I, Tokijská elektrárenská společnost, začal vypouštět tisíce tun vody do Tichého oceánu z různých prostor uvnitř reaktorových budov. Voda je zhruba stokrát radioaktivnější, než povolují japonské předpisy, je ale méně radioaktivní než voda, která již do oceánu v průběhu katastrofy sama unikla.

Cílem vypouštění je, aby bylo možné vyčistit zařízení a poskytnout prostor pro radioaktivnější vodu. Vypuštění zhruba 11,5 tisíce tun radioaktivní vody nepředstavuje podle vlády velké zdravotní riziko.

Dál uniká nebezpečná voda, neví se odkud[editovat]

Společnost se mezitím snaží dál zabránit únikům vysoce radioaktivní vody, která přesahuje povolené hodnoty až tisíckrát. V pondělí se pokoušela za použití barviva identifikovat zdroj úniku. Po několika hodinách se ale obarvená voda nikde neobjevila, takže zdroj úniku zůstává neznámý.

V Tokiu mezitím prohlásil vládní tajemník Jukio Edano, že vláda chystá přísnější restrikce na prodej zeleniny. Plodiny vypěstované v některých oblastech prefektury Čiba se nebudou smět prodávat. Prefektura hraničí s hlavním městem a nachází se asi 200 kilometrů jižně od Fukušimy. Půjde zejména o špenát, celer a petržel.

Zdroje[editovat]