Přeskočit na obsah

Ratha zadržela policie. Měl u sebe miliony

Z Wikizpráv

Úterý

David Rath při předvolební kampani v roce 2009

Policie včera večer zadržela středočeského hejtmana a poslance za ČSSD Davida Ratha. Podle státního zástupce měl v tu chvíli u sebe krabici se sedmi miliony korun. Policie již Ratha obvinila z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. S Rathem bylo zadrženo a obviněno dalších sedm lidí, jak jeho spolupracovníků, tak vedoucích manažerů stavebních firem.

Případy se mají týkat zejména kladenské nemocnice, jejíž ředitelka Kateřina Pancová byla rovněž zadržena. Přestavba zařízení stála 1,4 miliardy korun a byla spolufinancována z evropských zdrojů. Zadržen byl také Rathův poradce, exposlanec Petr Kott.

Rath se brání tím, že jde o politicky motivovaný čin. O penězích, které u něj policie zajistila, prý nevěděl. V krabici mělo být pouze darované víno. „Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizarní historka zní neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je,“ popsal Rath v oficiálním prohlášení.

Představitelé sociální demokracie požádali ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního ředitele Petra Lessyho, aby vše neprodleně vysvětlili. Velitel útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec řekl, že případu se věnovalo více než sto policistů a Ratha monitorovali půl roku.

Vzhledem k okolnostem nemusela policie vyčkávat na to, až Ratha zbaví sněmovna poslanecké imunity. Byl totiž zadržen přímo při činu, tudíž je režim odlišný. Za sněmovnu v takovém případě musí vydat souhlas její předseda a Miroslava Němcová ho vyslovila ve večerních hodinách.

Zdroje

[editovat]
  • Policie zadržela hejtmana Ratha kvůli eurodotacím. iDNES.cz [online]. 2012-05-15 [cit. 2012-05-16]. Dostupné z: [1].
  • Rath už čelí obvinění, chytili ho při činu. Imunita mu nepomohla. iDNES.cz [online]. 2012-05-15 [cit. 2012-05-16]. Dostupné z: [2].
  • Rath nesl v době zatčení sedm milionů, státní zástupkyně žádá vazbu. iDNES.cz [online]. 2012-05-15 [cit. 2012-05-16]. Dostupné z: [3].
  • Rath tvrdí, že na návštěvě dostal krabici s vínem, o penězích nevěděl. iDNES.cz [online]. 2012-05-15 [cit. 2012-05-16]. Dostupné z: [4].