Přeskočit na obsah

Ravelovské balety měly premiéru v Mnichově

Z Wikizpráv

Úterý

Premiéra dvou baletů na hudbu skladatele Maurice Ravela se z mnoha důvodů stala významnou událostí mnichovského kulturního podzimu. Představení Bavorského státního baletu, v jehož čele stojí bývalý český tanečník a choreograf Ivan Liška bylo poprvé uvedeno v neděli.

K tvorbě nové choreografie baletu Dafnis a Chloé vyzval Lišku generální hudební ředitel divadla Kent Nagano. Dirigent, jehož hlavní náplní činnosti je dirigovat operní představení, totiž má tuto Ravelovu skladbu ve zvláštní oblibě (mimo jiné ji nahrál s Londýnským symfonickým orchestrem). Liška se obrátil na stálého choreografa souboru Američana Terence Kohlera a ten vytvořil představení v klasickém hávu, ve kterém excelují mladí tanečníci Armén Karen Azatjan a Japonka Mai Konová. Skvěle balet doprovázel orchestr Bavorské státní opery, za jehož dirigentský pult se postavil právě Nakano. Byl to vpravdě historický okamžik: poprvé po více než půlstoletí se hudební ředitel mnichovského divadla osobně věnoval řízení baletního představení.

Druhý díl večera recenzentku Frankfurter Rundschau Sylvii Staudeovou již tolik nenadchl. Pesimisticky temné dílo na hudbu tří různých Ravelových skladeb nazvané Můj Ravel: Kamkoli pohlédne vytvořil německý choreograf Jörg Mannes. Jedním z pěti tanečníků, kteří vystoupili ve světové premiéře, byl český první sólista souboru Lukáš Slavický.

Zdroje

[editovat]
  • STAUDE, Sylvia. Wenn Chloé energisch wird. Frankfurter Rundschau [online]. 2010-11-22 [cit. 2010-11-23]. (německy)