Redaktor:Okino/Odkazy/Štítky

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Štítkování (z anglického tag – štítek, visačka) je způsob označování tematické příbuznosti obsahových a jiných stránek na Wikizprávách. Je to obdoba užívání kategorií na jiných projektech Wikimedia, zvl. na Wikipedii, ale má více společných znaků s tematickým členěním.

Při štítkování se musí přihlížet ke hlavním účelům, ke kterým štítkování slouží:

  1. členění do tematických celků
  2. zařazování do rubrik (pomocí DynamicPageListů)
  3. propojování s jinými projekty Wikimedia (např. šablonou Wikizprávy na Wikipedii).

Přiřazení štítku se technicky provádě vložením odkazu [[Štítek:____]] nejlépe na konec stránky.

Jaké štítky volit[editovat]

Při výběru štítků nám může posloužit jejich orientační příbuzenský strom, podobný stromu kategorií na jiných projektech. Zařazování do stromu štítků ale není primárním úkolem. Na rozdíl od kategorizace na Wikipedii je možno umístit na stránkcu více štítků, z nichž některé jsou ve stromu štítků nadřazené štítkům jiným (např. [[Štítek:Kultura]] a [[Štítek:Hudba]]).

Na každé stránce by měl být aspoň jeden štítek z nejobecnějších oblastí, které se nyní objevují na hlavní stránce Wikizpráv, tj. [[Štítek:Politika]], [[Štítek:Ekonomika]], [[Štítek:Věda a technika]], [[Štítek:Sport]], [[Štítek:Kultura]] a [[Štítek:Společnost]]. Každá stránka by měla být oštítkována jen těmi dalšími štítky, ke kterým má úzký vztah.

Ze štítků, které se nacházejí na jedné úrovni stromu štítků, by se měl pokud možno použít jen jeden; více tehdy, pokud má stránka k oběma či více tématům stejně blízko.

ALE: Pokud se na jedné úrovni stromu štítků objeví dva, u nichž je zřejmé, že jsou výrazně různě často zastoupeny (např. dvě země jako [[Štítek:Česko]] a [[Štítek:Andorra]]), je vhodné zařadit také štítek méně často užívaný, přestože vztah není tak úzký.

...