Přeskočit na obsah

Referendum ve Švýcarsku: Zakázat minarety?

Z Wikizpráv

Středa

Jedna z novějších mešit v Německu byla vystavěna i s minaretem. Budou však těmito věžemi vybaveny i islámské svatostánky ve Švýcarsku? Mají o tom rozhodnout voliči

Švýcarská krajní pravice začíná být poslední dobou znepokojena nárůstem přistěhovalců v zemi, hlavně muslimů. Těch v zemi helvétského kříže žije již okolo 300 000 a během posledních desítek let vybudovali mj. řadu mešit. Opoziční Švýcarská lidová strana nyní tvrdí, že získala 115 000 podpisů, což hravě překonává potřebnou stotisícovou hranici pro vypsání referenda, které se bude týkat zákazu minaretů na mešitách. Ty jsou v současné době tři, mohou se ale do budoucna objevit i další. Zákaz výstavby těchto prvků se má objevit v ústavním textu.

Lidová strana vyhrála volby ve Švýcarsku loni, a to na základě kampaně, kterou pozorovatelé z OSN označili za rasistickou - byla zaměřena hlavně proti imigrantům a jejich kriminalitě. Od té doby mají nacionalisté v zemi nemalý vliv.

Islámské svatostánky vzbuzují mnohé kontroverze i v jiných zemích, nejvíce tam, kde je muslimská menšina velmi početná, tedy v Německu a Francii. V Česku se v současné době nachází jedna mešita, avšak bez minaretu. Jediný český minaret je tak k vidění v zámeckém parku v Lednici, ale ten byl vybudován jako orientální prvek zahradní architektury bez duchovního významu na přelomu 18. a 19. století.

Zdroje

[editovat]
  • Švýcary čeká referendum o zákazu minaretů. Novinky.cz [online].  [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [1].