Remíza v izraelských volbách

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Takřka remízou skončily předčasné parlamentní izraelské volby, když o zhruba 34 tisíc hlasů porazila centristická strana Kadima vedená současnou ministryní zahraničí Cipi Livni pravicový Likud vedený Benjaminem Netanjahuem. Podle údajů po sečtení 90 % platných hlasovacích lístků získala Kadima ve 120členném Knesetu 28 mandátů, následovaná Likudem, který získal o jeden mandát méně. Vítězem voleb a budoucím příštím izraelským premiérem se prohlásila jak Livni, tak Netanjahu, jehož šance jsou vyšší díky většině, kterou v Knesetu získala izraelská pravice.

Na třetím místě skončila s patnácti mandáty nacionalistická strana Jisra'el Bejtejnu Avigdora Liebermana, která je považovaná za absolutního vítěze voleb, neboť většina předpokládaných vládních koalic bude záviset právě na ní. Velkou porážku utrpěla Strana práce Ehuda Baraka, která se dostala se třinácti mandáty až na čtvrté místo. Na pátém místě se umístila sefardská náboženská strana Šas Arje Deriho. Další místo obsadil Jednotný judaismus Tóry s pěti mandáty. Po čtyřech mandátech získaly strany Národní jednota, Chadaš, Jednotná arabská kandidátka-Ta'al a po třech mandátech pak Merec, Balad a Židovský domov.

Koaličních možností je několik. Cipi Livni již Benjaminu Netanjahu nabídla účast ve velké koalici, ten ji však odmítl, jelikož chce vytvořit koalici pravicových stran. Prezident Šimon Peres se nyní setká se zástupci všech stran, které mu sdělí své doporučení ohledně předsedy strany, který by podle nich byl schopný sestavit koaliční vládu. Prezident pak pověří toho, který dle jeho uvážení bude mít největší šanci koalici sestavit.

Celkem se do v pořadí již 18. Knesetu dostalo dvanáct stran, což je dáno izraelským volebním systémem, který je poměrný a jehož volební práh je se svými 2 % velmi nízký.

Zdroje[editovat]

  • No clear winner – Kadima 28, Likud 27. Ynetnews [online]. 2009-02-11, rev. 2009-02-11 [cit. 2009-02-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Izraelské schizma:Livniová i Netanjahu tvrdí,že vyhráli. Aktuálně.cz [online]. 2009-02-11, rev. 2009-02-11 [cit. 2009-02-11]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]