Republikánská dvojka ve vobách 2008 Huckabee nebude znovu kandidovat

Z Wikizpráv

Neděle

Mike Huckabee

Někdejší guvernér státu Arkansas Mike Huckabee, který v prezidentských volbách 2008 zůstal posledním soupeřem v republikánském vnitrostranickém klání pozdějšímu kandidátovi Johnu McCainovi, v následujících volbách usilovat o republikánskou nominaci. Huckabee to oznámil ve vysílání televizní stanice Fox TV.

„Všechny faktory říkají: Jdi do toho, ale moje srdce říká ne – a takové rozhodnutí jsem udělal. Vím, že hluboce zklamu hodně lidí, které mám rád. Bolí mne, že je zklamu. Ale vím, že moje rozhodnutí nadchne stejně tolik lidí, co mne tolik rádi nemají,“ řekl Huckabee, který patří mezi republikány se stabilně velkým táborem příznivců.

Zatímco na straně demokratů je prakticky jasná nominace současného prezidenta Obamy, mezi republikány zatím panuje nejistota. Předpokládá se, že se o úřad pokusí bojovat Mitt Romney. Po dnešním oznámení ale podle analytiků řada Huckabeeho podpůrců bude hledat nového silně konzervativního kandidáta, a tak může posílit i relativně neznámá tvář. Huckabeeho by pro ně mohl nahradit například bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty nebo kongresmanka Michele Bachmannová.

V poslední anketě mezi příznivci republikánů získali největší podporu Romney a Huckabee (na úrovni 20 procent), třetí byla Sarah Palinová s 11 procenty a všichni ostatní kandidáti měli méně než desetiprocentní podporu. Výsledek potvrdil roztříštěnost podpory v období, kdy klíčoví republikáni buď svou kandidaturu odmítli anebo s oznámením vyčkávají.

Zdroje[editovat]

  • ROWLAND, Christopher. ‘Heart says no,’ Huckabee admits, in ruling out 2012 run. Boston.com (The Boston Globe) [online]. 2011-05-05 [cit. 2011-05-15]. Dostupné z: [1]. (anglicky)