Republikánská sněmovna odhlasovala zrušení zdravotnické reformy, Obama zákon podrží

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtvrtek

Členka Sněmovny reprezentantů Michelle Bachmannová považuje reformu za korunní šperk socialismu

Nová republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů schválila poměrem 245 k 189 hlasům zrušení zdravotnické reformy, kterou prosadil jako jeden z hlavních bodů své politiky prezident Barack Obama. Demokraté zákon obhajovali, podle nich chrání Američany před neférovými praktikami některých pojišťoven. Republikáni zákon naopak označili za zestátnění zdravotnictví.

Většina republikánských zákonodárců použila boj proti Obamově zdravotnické reformě jako jeden z hlavních bodů v kampani před listopadovými volbami. V nich získali republikáni zpět kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, ale zůstali v menšině v Senátu. Svůj předvolební slib teď splnili při hlasování o odvolání reformy, když se k nim přidali i tři demokraté.

Členka Sněmovny Michelle Bachmannová řekla, že republikáni ve svém úsilí neustanou, dokud nebude celá reforma zrušena. Podle ní jde o „korunní šperk socialismu“. „Nejde o symbolické gesto. Kvůli tomuto hlasování jsme byli do Sněmovny zvoleni a neskončíme, dokud nepřehlasujeme prezidenta a nedonutíme ho, aby sám Bílý dům sám zákon zrušil,“ řekla.

Senát a prezident zrušení reformy nedopustí[editovat]

Okamžité zrušení platnosti zákona je ale nepravděpodobné, protože předseda většinových demokratů v Senátu Harry Reid prohlásil, že v jeho komoře se o zrušení zákona vůbec hlasovat nebude. Navíc prezident Obama prohlásil, že by každé odvolání zákona vetoval. Chce prý pracovat s demokraty i republikány na zlepšení některých aspektů zákona, ale zároveň vyzval republikány, aby se neobrátili "na cestu zpátky" a aby nesebrali Američanům zvýšenou ochranu, kterou jim podle něho zákon přináší.

Až bude zákon plně zaveden, zabrání pojišťovnám, aby odmítly pojistit pacienty, kteří již mají zdravotní problémy, a rozšíří tak zdravotní pojištění na více než 30 milionů nyní nepojištěných Američanů.

Republikáni: Reforma je příliš drahá[editovat]

Většina republikánských zákonodárců se obává, že náklady na zavedení zákona jsou příliš vysoké. Člen Sněmovny reprezentantů za Indianu Todd Rokita říká: „Zdravotní péče není právo, a pokud si nedáme pozor, pak prázdné sliby vyplývající z tohoto zákona zruinují naši zemi a nechají, aby za ně zaplatili naše vnoučata.“

Výzkumy veřejného mínění ukazují, že i Američané jsou ohledně zákona rozděleni. Kolem 48 procent lidí je nyní proti němu a podporuje ho jen 40 procent Američanů.

Zdroje[editovat]