Přeskočit na obsah

Rousseffová bude brazilskou prezidentkou, vyhrála druhé kolo voleb

Z Wikizpráv

Pondělí

Dilma Rousseffová

Dilma Rousseffová byla vyhlášena vítězkou druhého kola prezidentských voleb v Brazílii a nahradí tak ve funkci prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva. Lula si sám vybral Rousseffovou jako svou nástupkyni, která má pokračovat v díle Brazilské strany pracujících. Rousseffová bude první prezidentkou-ženou v brazilské historii.

Podle volební komise Rousseffová získala ve druhém kole 56 procent hlasů, zatímco bývalý guvernér státu Sao Paulo Jose Serra 44 procent.

Krátce po oznámení výsledků vystoupila zvolená kandidátka s projevem před shromážděním příznivců v hlavním městě Brasilii. Rousseffová poděkovala prezidentovi da Silvovi za podporu a slíbila, že bude pokračovat v jeho díle. Řekla, že radost spojená s vítězstvím ve volbách se v ní mísí se smutkem z da Silvova odchodu. Dodala, že ji čekají těžké úkoly, ale že se ctí bude následovat Silvovo dědictví.

Dilma Rousseffová v posledních pěti letech působila jako vedoucí štábu prezidenta da Silvy.

Jedním z hlavních úkolů Rousseffové bude podle jejích slov pokračovat v boji proti chudobě a v úsilí o tvorbu nových pracovních míst pro chudé Brazilce, zejména v rolnických oblastech země. Vláda to podle ní nemůže dělat sama, a tak vyzvala podniky, církev i další skupiny k pomoci. Brazílie nesmí odpočívat, dokud má problémy s bezdomovectvím, hladem a drogami.

Experti se domnívají, že jedním z klíčových úkoů pro novou brazilskou prezidentkou bude vyrovnání se s obavami z vysokých vládních výdajů a propadu exportu. Ve vítězném projevu Rousseffová řekla, že bude usilovat o lepší obchodní dohody se zahraničními partnery a že se zasadí o nápravu měnové nerovnováhy, která ničí některé obory brazilského hospodářství. Slíbila také reformu daňového systému a vládních výdajů, aby zabránila inflaci. Na druhou stranu odmítla, že by jakékoli reformy mohly dopadnout na výši výdajů na sociální programy, sociální služby a investice do zlepšování životních podmínek.

Slavnostní inaugurace je plánována na 1. ledna.

Zdroje[editovat]