Přeskočit na obsah

Roztomilost poznají už tříleté děti

Z Wikizpráv

Pondělí

„To je ale roztomilé štěňátko!“

Rozlišit, co je více roztomilé a co méně, jsou schopné děti už ve třech letech věku. Zjistili to vědci ze Školy psychologie Lincolnovy univerzity. Malé děti se dívaly s mnohem větším zaujetím a déle na obrázky mláďat a dětí než na obrázky dospělých psů, koček a lidí. Psycholožka Marta Borgiová shrnula závěry výzkumu slovy: „Už jsme věděli, že u dospělých funguje efekt dětského schématu, podle kterého jsou děti s víc infantilními znaky roztomilejší. Naše výsledky teď přinášejí první tvrdý důkaz, že se vizuální preference těchto znaků objevuje v průběhu vývoje dítěte již velmi brzy.“

Již dříve vědci při zkoumání konceptu dětského schématu zjistili, že vnímání něčeho dětského vyvolává v lidech ochranné a pečovatelské sklony a redukuje agresivitu. Lidská nebo zvířecí tvář odpovídá dětskému schématu, pokud je kulatá a má velké oči, nízké čelo, malý nos a ústa.

Vědci mají zájem využít výsledky výzkumu v dalších testech a v praxi. Chtějí například zjistit, zda přitažlivost, kterou pro děti mají psi a štěňata, může oslabovat i jejich přirozený strach z agresivních zvířat, nebo zda vnímání roztomilosti ovlivňuje výběr zvířat odložených v útulcích.

Zdroje[editovat]

  • GEE, Chris. Cuteness defined: The heart-melting features which create the 'Aaaahh' factor. Daily Mirror [online]. 2014-07-21 [cit. 2014-07-21]. Dostupné z: [1]. (anglicky)