Přeskočit na obsah

Rubl se propadá, skoro 47 rublů dolar ještě nikdy nestál

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Dnešní kursy dolaru a eura k rublu na moskevské směnárně

Ruská centrální banka omezila intervence ve prospěch rublu a ruská měna kvůli tomu zrychlila svůj propad, který souvisí na jedné straně s ekonomickými sankcemi západu kvůli ukrajinské krizi a na druhé straně kvůli nezvykle nízkým cenám ropy. Obojí tvrdě dopadá na ruskou ekonomiku, která je na vývozu surovin závislá.

Večer stál jeden dolar už 46,70 rublu a jedno euro bylo na historickém maximu 58 rublů.

Centrální banka, která v uplynulých týdnech utratila obrovské prostředky ve výši až 70 miliard dolarů (1,6 bilionu korun) ve snaze snížit dopady krize, oznámila, že dál už bude vynakládat maximálně 350 milionů dolarů (necelých 8 miliard korun) ze svých rezerv denně.

Timothy Ash ze Standard Bank k tomu řekl: „Centrální banka prakticky hodila ručník do ringu.“

Od začátku roku rubl ztratil 40 procent své hodnoty. Jak ale už na začátku října upozornil analytik agentury Bloomberg, prezidenta Putina propad rublu příliš netrápí, protože zároveň zlepšuje pozici ruských exportérů a tím částečně vynahrazuje jejich ztráty způsobené politickými problémy.

Zdroje[editovat]

  • Reuters. Ruble Rout Accelerates as Russia's Central Bank Stands Aside. Moscow Times [online]. 2014-11-06 [cit. 2014-11-06]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • BERSHIDSKY, Leonid. Putin Doesn't Care if the Ruble Falls. Bloomberg View [online]. 2014-10-09 [cit. 2014-11-06]. Dostupné z: [2]. (anglicky)