Ruská federace oslavila výročí konce války velikou vojenskou přehlídkou

Z Wikizpráv

Úterý

Logo oslav 65. výročí konce války

V Moskvě, hlavním městě Ruské federace, se v neděli konaly oslavy 65. výročí konce Velké vlastenecké války. To Rusové tradičně slaví 9. května, protože nacistické Německo sice podepsalo kapitulaci v roce 1945 v Berlíně osmého pozdě večer, ale vzhledem k různým časovým pásmům bylo tou dobou v Moskvě už devátého. Oslava měla podobu vojenské přehlídky.

Polští vojáci v Moskvě

Poprvé v historii se přitom oslav zúčastnili i vojáci jiných států včetně bývalých Spojenců: byli přítomni vojáci ze Spojených států amerických, Spojeného království, Francie a Polska.

Bohaté bylo také zastoupení politických zástupců, na místě byla německá kancléřka Angela Merkelová, Bronisław Komorowski ve funkci úřadující prezidenta Polské republiky, prezident Státu Izrael Šimon Peres a prezident Čínské lidové republiky Chu Ťin-tchao. Nechyběl ani prezident České republiky Václav Klaus.

Podle zpráv z médií se jednalo o nejpropracovanější oslavy konce války od pádu Sovětského svazu před dvaceti lety. Skoro dvanáct tisíc vojáků a přes sto vozidel přejelo po Rudém náměstí a na nebi přeletělo 94 letadel a 33 vrtulníků.

Zdroje[editovat]

  • ŠVEC, Michael. Ulice Moskvy zaplnila vojenská technika, Rusko slaví 65 let od konce války. Novinky.cz [online]. 2010-05-09 [cit. 2010-05-11]. Dostupné z: [1].
  • WEIR, Fred. Russia's Red Square parade includes NATO countries for first time. The Christian Science Monitor [online]. 2010-05-09 [cit. 2010-05-12]. Dostupné z: [2]. (anglicky)

Externí odkazy[editovat]