Přeskočit na obsah

Ruská firma chce mít do pěti let hotel na oběžné dráze

Z Wikizpráv

Neděle

Ranní výhled z hotelového okna? Možná už brzy…

Společnost Orbital Technologies, která sídlí v Rusku, zveřejnila své plány na rozvoj vesmírné turistiky. Do roku 2016 chce vypustit orbitální hotel a do roku 2030 už pořádat zájezdy na Mars.

Zástupci firmy Orbital Technologies popsali, že první modul kosmického hotelu bude mít objem asi 20 metrů krychlových, čtyři pokoje a pojme až sedm turistů. Podle vedoucího operací Orbital Technologies Sergeje Kostěnka ale bude nová stanice na orbitální dráze sloužit více účelům. Vedle ubytování pro bohaté turisty bude může poskytnout vhodné podmínky i osobám pracujícím pro soukromé společnosti, podnikající vlastní vesmírný výzkum.

Cena letu do hotelu bude v počátcích na úrovni 50 až 60 milionů dolarů (840 mil. až 1 mld. korun), což zhruba odpovídá ceně letu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Později by se podle Kostěnka mohla snížit. Pětidenní pobyt by pak měl stát pro jednoho turistu kolem milionu dolarů (asi 17 milionů korun).

Hotel bude podle společnosti pohodlnější než stávající ISS, přesto ale ne luxusní. Zákazníci se budou muset přizpůsobit kosmickým podmínkám zejména v oblasti hygieny a stravy.

Orbital Technologies jsou dceřinou společností státem vlastněné RKK Eněrgija, která do minulého roku pomáhala zajišťovat výlety kosmických turistů na ISS. Rusko je nyní jedinou zemí, která dopravuje na ISS kosmonauty, poté, co USA přerušily provoz raketoplánů.

Odborníci se domnívají, že především kvůli problémům s financováním společnost své ambiciózní hoteliérské plány těžko do roku 2016 splní.

Zdroje[editovat]