Ruská televize NTV slaví 15 let

Z Wikizpráv

Pátek

Právě před patnácti lety, 10. října 1993, začala v Petrohradě vysílat soukromá televizní stanice NTV. Jubileum nyní slaví jako čtvrtá největší televizní stanice v Rusku se 125 miliony diváků. K příležitosti výročí proběhne i premiéra dokumentu NTV: Dni tvorby o vzniku stanice a ceremoniál předávání druhých výročních cen Profese: Reportér. Ty převzaly své jméno z motta celé stanice, která vycházela ze zpravodajství.

Stanice začala vysílat v Petrohradě, ale dekretem bývalého ruského prezidenta Borise Jelcina jí byla udělena licence na vysílání na frekvenci čtvrtého ruského programu. V současnosti vysílá po celém území bývalého Sovětského svazu, do Evropy, střední Asie, Spojených států, Kanady i Austrálie. Základem zůstává zpravodajství, doplňované dokumentárními seriály, pátracími pořady, ale i hrané filmy. V jubilejní sezóně uvede NTV například premiéru historického velkofilmu Alexandr: Něvská bitva, dokumentárního cyklu Rusové se nevzdávají nebo romantické komedie Králové můžou všechno.

Ve zpravodajství zůstává zvykem neustále vyvěšovat výsledky sledovanosti, podle kterých se hodnotí i úspěch jednotlivých zpravodajských reportáží. Televize nyní přináší zpravodajství z celého světa, nebojí se ale pod vlivem okolností otevírat zpravodajství i nezvyklými příběhy. Vedoucí relace Segodňa (Dnes) Jelena Vinniková vzpomíná, jak jednou na jaře, když se ostatní události dne ještě vyvíjely, měli na výběr jen z kuřátek, malování kraslic a havraního mláděte. „Tak jsme si řekli: Začneme havránkem Jášou. - A začali jsme tak, vyprávěli jsme o tom, jak se objevil v moskevské zoo havran.“

NTV přinesla do Ruska nové zpravodajské trendy komerčních televizí a pokračuje v inovacích dodnes. „Za těch patnáct let se stále posouváme, stále postupujeme, vytváříme nové formy a druhy, obměňujeme nabídku. Zprávy jsou pro mne na hranici umění,“ svěřila se Taťjána Mitkovová, hlavní redaktorka Redakce informačního vysílání NTV.

Zkratka stanice neměla původně určený význam, později se příležitostně užívaly názvy Nezávislá televize, Nová televize nebo jednou za rok Novoroční televize.

Zdroje[editovat]

  • Tělekanalu NTV ispolňajetsja 15 let. Večerňaja Moskva [online]. 2008-10-10 [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • ZARUBIN, Pavel. Novosti na grani iskusstva. Vesti.ru [online]. 2008-10-10 [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [2]. (rusky)