Přeskočit na obsah

Ruská veřejnost věří, že malajsijské letadlo sestřelila Ukrajina

Z Wikizpráv

Středa

Mapa letu MH 17

Čtyři z pěti Rusů si myslí, že sestřelení MH 17 Malajsijských aerolinií nad východem Ukrajiny je dílem oficiálních vládních sil. Podle průzkumu střediska Levada je většina z nich přesvědčená, že letadlo sestřelila ukrajinská raketa země-vzduch, skoro stejně mnoho je ale těch, kteří se domnívají, že letadlo bylo sestřeleno ukrajinskou stíhačkou. Naopak proruské separatisty z toho viní jen tři procenta Rusů.

Levada se tázala 1501 respondentů v šesti velkých ruských městech. 18 procent z nich neví, kdo pád letadla způsobil. Podle 46 procent letadlo sestřelila ukrajinská raketa odpálená ze země a podle 36 procent ukrajinská stíhačka. Sociolog Denis Volkov z Levady se domnívá, že hlavním důvodem takového výsledku je to, že se obyčejní Rusové spoléhají na informace státem kontrolovaných televizních stanic.

Při nehodě letadla zahynulo 298 lidí. Zatímco Spojené státy a kyjevská vláda předkládají veřejnosti důkazy, že letadlo bylo sestřeleno raketou vypálenou z území ovládaného separatisty, Rusko vyzývá, aby se počkalo na výsledky oficiálního šetření. Prezident Putin již nicméně označil kyjevskou vládu za zodpovědnou z toho důvodu, že ke katastrofě došlo nad jejím územím a kvůli pokračující operaci proti separatistům. Tu Kyjev označuje za protiteroristickou, zatímco podle Ruska jde o nelegitimní užití síly proti vlastnímu obyvatelstvu.

Zdroje[editovat]

  • LUHN, Alec. MH17: vast majority of Russians believe Ukraine downed plane, poll finds. The Guardian [online]. 2014-07-30 [cit. 2014-07-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)