Přeskočit na obsah

Ruská vláda slíbila zvýšit důchody za tři roky skoro o polovinu

Z Wikizpráv
Ruský důchodce z Kazaně (ilustrační fotografie)

Úterý

Rusko při plánování rozpočtu na roky 2013 až 2015 bude klást důraz i na růst důchodů. Starobní penze mají podle premiéra Dmitrije Medveděva do roku 2015 vzrůst nejméně o 45 procent. Tyto plány budou součástí i připravované důchodové reformy, jejíž základní varianty ruský důchodový fond předložil ministerstvům financí a práce, ale zatím nebyly rozpracovány.

Průměrná ruská penze pro důchodce, kteří byli zaměstnáni, činí podle dubnových čísel 9500 rublů (6000 korun), sociální penze pro ty, kteří nemají nárok na standardní důchod, se pohybuje kolem šesti tisíc rublů (3800 korun). Důchodový systém se ale potýká s problémy, jeho schodek může v tomto roce překročit bilion rublů (630 miliard korun).

Velké spory o důchodové reformě se vedou zejména v souvislosti s investičním třetím, tzv. sběrným pilířem důchodového pojištění. Její zrušení navrhují ministerstvo práce a centrální banka, proti jsou ministerstva financí a hospodářského rozvoje.

Zdroje[editovat]

  • Medveděv poobešal povysiť trudovyje pensii na 45 procentov. Lenta [online]. 2012-07-17 [cit. 2012-07-17]. Dostupné z: [1]. (rusky)