Přeskočit na obsah

Ruské ministerstvo obrany zdecimovalo sportovní kluby CSKA povolávacím rozkazem

Z Wikizpráv

Úterý

Ministr obrany Anatolij Serďukov chce sportovce ne v klubech, ale v armádě

Ruské ministerstvo obrany vydalo rozkaz, že všichni sportovci armádního sportovního klubu CSKA (Ústřední sportovní klub armády) ve věku určeném pro odvod do armády, musejí nastoupit k vojsku. Činovníci z klubu i různých sportovních svazů rozhodnutí ministerstva a generálního štábu ostře kritizují. Podle vyjádření náčelníka CSKA Sergeje Kuščenka se rozkaz týká i 54 sportovců, kteří patří do reprezentačních kádrů v různých sportech.

Šéf ruské federace zápasu Michail Mamiašvili prohlásil, že před nadcházejícím mistrovstvím Evropy je odvedení podstatné části ruské reprezentace do armády „katastrofa“. CSKA předpokládá, že podobnému problému u sportovců v důstojnických hodnostech se vyhne jejich uvolněním do civilu, jelikož celý klub CSKA má být transformován na civilní.

Ruský olympijský vítěz v boxu Alexandr Lebzjak prohlásil, že rozkaz „nepřinese nic dobrého ozbrojeným silám, ale záporně se podepíše konkrétně na ruském boxu“. Odveden byl i krasobruslař Arťom Borodulin, který přitom má už za několik týdnů startovat na mistrovství světa.

Ministr sportu Vitalij Mutko už vyzval svého protějška z rezortu obrany Anatolije Serďukova k rozhovorům o hledání kompromisu. Po návratu z cesty do zahraničí se hodlá do řešení problému intenzivně zapojit i šéf Ruského olympijského výboru Leonid Ťagačev.

V Rusku platí všeobecná branná povinnost, ale sportovci měli možnost odbýt si svou vojenskou službu v CSKA (podobný systém platil v socialistickém Československu v armádních oddílech Dukly).

Zdroje[editovat]

  • SMIRNOV, Dmitrij. Sportsmenov CSKA otpravili služiť v armiju. Komsomoľskaja pravda [online]. 2009-03-03 [cit. 2009-03-03]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • JERMOLINA, Ol'ga. CSKA na kazarmennom položenii. Vremja novostěj [online]. 2009-03-03 [cit. 2009-03-03]. Dostupné z: [2]. (rusky)