Přeskočit na obsah

Ruské tajné služby zabránily teroristickým útokům na moskevské metro

Z Wikizpráv

Úterý

Vlajka FSB

Nový ředitel Federální bezpečnostní služby (FSB) Ruska Alexandr Bortnikov oznámil, že FSB ve spolupráci s ministerstvem vnitra zabránila chystaným teroristickým útokům na moskevské metro. Mělo k nim dojít na začátku května v souvislosti s oslavami konce Dne vítězství a inaugurace nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Bortnikov odmítl poskytnout podrobnosti.

Zpráva navázala na podobné informace, které provázely významné politické události v Rusku v posledních letech. Tajné služby tak měly odhalit útoky i před jednáním skupiny G-8 v Petrohradě a summitem Rusko-Evropská unie v Chanty-Mansijsku v roce 2006, nebo před Dnem vítězství v roce 2007. S výjimkou posledního jmenovaného byli vždy pachatelé a další podrobnosti otázkou tajemství, pouze za plány z roku 2007 byl obviněn a odsouzen student Ulmar Batukajev. Někteří politologové ale všechny tyto zprávy zpochybňují a i Batukajeva označují za nevinnou oběť aktivit FSB.

Bortnikov převzal vedení FSB až po letošních událostech, do té doby řídil službu Nikolaj Patrušev, v současnosti už sekretář Rady bezpečnosti Ruské federace.

Bortnikov oznámil i odhalení skupiny, která plánovala útoky ve městě Kavkazské Minerální Vody; v těchto dnech byl zároveň odhalen i záměr zaútočit na stanici Udeľnaja v petrohradském metru. Zadrželi kvůli němu 16letého člena jedné extrémistické skupiny.

Nebezpečí terorismu klesá[editovat]

Patrušev a Bortnikov se navzdory nejnovějším odhaleným spiknutím domnívají, že riziko teroristických útoků v Rusku klesá. V letošním roce prý nedošlo dosud v Rusku k žádnému, přičemž se jejich počet snižoval od 257 v roce 2005 k 48 vloni. Problematická zůstává oblast Severního Kavkazu, kde stále pokračují ataky na jednotlivce ve službách ruských bezpečnostních orgánů. Otázka potlačení teroristické hrozby je pro Rusko aktuální také v souvislosti s přiděleným pořadatelstvím Zimních olympijských her 2014 v Soči.

Útoky v moskevském metru[editovat]

Od prvního teroristického útoku, který postihl moskevské metro 8. února 1977, v něm zabili teroristé nejméně 52 lidí. Nejtěžším útokem byl ten z února 2004, kdy na následky výbuchu mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja zahynulo 41 lidí. Byl to zatím také poslední uskutečněný útok na moskevské metro, které přepraví v průměru 8 milionů cestujících denně.

Zdroje[editovat]

  • MARJANOVA, Aljona. Terroristov ne pustili v metro. Gazeta.ru [online]. 2008-06-10 [cit. 2008-06-10]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • IGOREV, Alexandr. K inauguracii Medvedeva gotovilsja vzryv v metro. Komsomoľskaja pravda [online]. 2008-06-10 [cit. 2008-06-10]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • Specslužby sorvali těrakty v moskovskom metro. Interfax [online]. 2008-06-10 [cit. 2008-06-10]. Dostupné z: [3]. (rusky)