Přeskočit na obsah

Ruský automobil budoucnosti je minulostí

Z Wikizpráv

Pondělí

Projekt oligarchy Michaila Prochorova vytvořit a vyrábět ruský hybridní automobil a elektromobil byl zastaven v souvislosti s bankrotem automobilky Jarovit Motors, která upadla do platební neschopnosti. Významný podíl akcií podniku vlastnila také společnost City car investments se sídlem v Lucembursku.

Generální ředitel Dmitrij Razumov zdůvodňuje ukončení projektu také ostře klesající poptávkou na trhu, kde není naděje prodat třeba jen několik vozů. Významné zvýšení nákladů na vývoj a výrobu vedlo k ukončení vývoje ekologicky příznivějšího dopravního prostředku. Vedení ještě v minulém roce předpokládalo, že první ruské elektromobily by byly v prodeji v roce 2015. Odborníci se ovšem již dříve domnívali, že myšlenka je zcela nepraktická, a označili celý projekt, úmysl na zelené louce s nezkušeným týmem vyvinout a vyrábět elektromobily, za efektní reklamní trik. Plán na výrobu hybridů byl původně podporován i Vladimirem Putinem. Projekt byl zahájen v roce 2010.

Nedávné objevy nových bohatých ložisek ropy a zemního plynu v Rusku a v Arktidě, jakož i očekávaný hospodářský pokles ruské ekonomiky lze rovněž považovat za vlivy, které nepovedou k obnově projektu výroby ekologičtějších vozidel v zemi. Rusko tak bude zatím ve vývoji elektromobilů nebo hybridních vozů zaostávat.

Zdroje[editovat]

  • «Ё-мобиль» увяз в деле «Росагролизинга». Izvestija [online]. 2014-04-21 [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Платформа ё-мобиля передана государству. [online]. skupina ONEKSIM (blog), 2014-04-07, [cit. 2014-04-21]. Dostupné online. (rusky)
  • ANAŇJEVA, Valentina. Каким будет российский автомобиль будущего. Autonews.ru [online]. 2014-04-07 [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: [2]. (rusky)